Konec problémů s ropovodem Družba? Do Běloruska znova přitekla nekontaminovaná ropa

Na hranici s Běloruskem kolem pondělního poledne dotekla ropovodem Družba čistá ropa, řekl podle agentury Reuters mluvčí místopředsedy ruské vlády Dmitrije Kozaka. Minulý týden se do ropovodu Družba, kterým teče ropa i do České republiky, dostala ropa znečištěná organickým chloridem, který může poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto zastavily dovoz ruské ropy.

Moskva (Aktualizováno: 16:20 29. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinerie (Ilustrační foto) | Foto: David Dixon | Zdroj: geograph.org.uk | CC BY-SA 2.0

„Jak bylo plánováno, 29. dubna ve 12 hodin (11.00 SELČ) dorazila na hraniční uzel ropovodu Družba Uněča,“ řekl mluvčí Ilja Džus.

Pohonné hmoty na 30 dní. Správa rezerv po jednání zveřejnila aktuální stav českých zásob ropy

Číst článek

Rusko v pátek uvedlo, že bude trvat dva týdny, než se stabilizují dodávky ropovodem Družba. Ten se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa. Jižní pak vede přes Ukrajinu do Maďarska, Slovenska a Česka.

Zdroj blízký kupcům ropy ze severní větve agentuře Reuters řekl, že dodávky do Polska a Německa stále stojí a neočekává se, že by byly v nejbližší době obnoveny.

Za jak dlouho by mohla do Česka opět téct nezávadná ropa, se nedá přesně odhadnout. Na hranici s Běloruskem ale čistá ropa tekla už v pondělí v poledne. Agentura Reuters uvedla, že to řekl mluvčí místopředsedy ruské vlády Dmitrije Kozaka. Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dopoledne řekl, že by mohla nekontaminovaná ropa začít do Česka téct mezi 10. až 20. květnem.

Problém s ropou se objevil minulý týden, kdy nejmenovaný ruský producent surovinu kontaminoval vysokými dávkami organického chloridu, který se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale nutné ho z ropy odstranit, protože může poškodit rafinerie.

Okolnosti znečištění ropy vyšetříme, prohlásil v Pekingu Putin. Transněfť mluví o trestném činu

Číst článek

Rusko zatím neupřesnilo, jak plánuje dostat kontaminovanou ropu z celého ropovodu. Ropovod Družba může dodávat denně až jeden milion barelů ropy, což je zhruba jedno procento globální poptávky.

Vyšetřování kontaminace

Náměstek ruského ministra pro energetiku Pavel Sorokin v pátek novinářům řekl, že jednou z možností je smíchat čistou ropu s kontaminovanou.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu uvedl, že provozovatel ropovodů Transněfť záležitost vyšetřuje. Naznačil, že kontaminací by se mohly začít zabývat i státní orgány – včetně těch činných v trestním řízení.

Po Bělorusku stopla tranzit ruské ropy do střední Evropy i Ukrajina. ‚Netřeba politizovat,‘ tvrdí Moskva

Číst článek

S výpadky dodávek ropy prostřednictvím Družby jsou už z minulosti zkušenosti, a to zejména z 90. let. Přerušení dodávek přitom mělo nejrůznější příčiny – od požadavku SSSR na platbu ve volně směnitelné měně přes spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků až po zaplněné české zásobníky.

Potíže s dodávkami občas působilo i počasí. Ke kontaminaci ropy však v Rusku dochází zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.

ah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme