Zemím, které podpoří zastropování cen, nebude Rusko dodávat ropu, řekl tamní vicepremiér

Rusko nebude dodávat ropu zemím, které podpoří zavedení cenového stropu na ruskou ropu, uvedl místopředseda ruské vlády Alexandr Novak podle listu Kommersant. Omezení, které na červnovém summitu skupiny velkých ekonomik G7 navrhly Spojené státy, mají v pátek podle Bílého domu posuzovat ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny velkých rozvinutých zemí G7.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropovod Družba

Loni Rusko vytěžilo 524 milionů tun ropy (ilustrační foto) | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Zavedení cenového stropu na ruskou ropu označil Novak za „naprostou absurditu“, která destabilizuje celé odvětví. Rusko podle něj nebude dodávat ropu a ropné výrobky zemím, které stanovení cenového stropu podpoří.

„Společnostem či zemím, které omezení zavedou, prostě nedodáme ropu a ropné výrobky, protože nebudeme pracovat podle netržních podmínek,“ řekl vicepremiér. Upozornil, že ani jedna země z OPEC a rovněž ani Indie a Čína nepodpořily myšlenku zavést cenový strop na ropu z Ruska.

Rusko nabízí asijským zemím ropu se slevou až 30 procent, uvedla agentura Bloomberg

Číst článek

„Neslyšeli jsme od jiných producentů ropy, kteří jsou na trhu, ani jediný pozitivní ohlas na tuto absurditu, které se zvažuje,“ prohlásil Novak. Uvedl rovněž, že ruské firmy jsou připraveny na prosincové embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a mohou zachovat těžbu na dosavadní úrovni.

Podle vicepremiérovy prognózy může ke konci roku činit 520–525 milionů tun. Loni Rusko vytěžilo 524 milionů tun ropy. Po Novakově prohlášení akcie společnosti Lukoil vzrostly o více než sedm procent, akcie Bašněfti o více než pět procent, napsal Kommersant.

Návrh na zavedení horní hranice ceny s cílem omezit příjmy Ruska se koncem června rozhodla zvážit skupina velkých světových ekonomik G7. V pátek 2. září mají možnost takového omezení posoudit ministři financí G7.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme