Cena ropy znovu prudce padá, ubývají i skladovací kapacity. Obavy panují i okolo obnovení poptávky

Ropa na světových trzích obnovila cenový propad, zejména pak americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která ztrácela přes 20 procent, než se stabilizovala. Vliv má i nadále hlavně nedostatek skladovacích kapacit ve Spojených státech, nově se ale podle analytiků přidávají obavy, že poptávka po ropě se po skončení pandemie způsobené koronavirem bude zvyšovat jen pomalu.

Londýn/Singapur (Aktualizováno: 14:15 28. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropa, barel ropy (ilustrační foto) | Foto: Carsten ten Brink/Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic | Zdroj: Flickr

Krátce před 13.00 SELČ ropa WTI s dodáním v červnu odepisovala 8,5 procenta a prodávala se za 11,70 USD za barel. Dopoledne klesla až k deseti dolarům a v pondělí odepsala zhruba 25 procent. Severomořská ropa Brent, která je klíčovým měřítkem pro stanovování cen ropy ve světě, po dopoledním poklesu až o pět procent vykazovala kolem 13.00 SELČ růst o dvě procenta na 20,39 USD.

Cena pohonných hmot bude dál klesat, propad ropy se může během května opakovat, míní ekonom Kovanda

Číst článek

Zásoby se v USA skladují zejména v překladišti Cushing v Oklahomě, což je zároveň odběrné místo pro dodání ropy WTI obchodované na burze NYMEX. Sklady v Cushingu byly podle analytiků v polovině dubna ze 70 procent plné a veškeré volné prostory jsou už pronajaté.

„Pozornost se bude tento týden zaměřovat na vývoj zásob, hlavně na jejich růst v Cushingu,“ řekl podle agentury Reuters šéf obchodů s komoditami ve společnosti ING Warren Patterson. „Pokud uvidíme podobně silný růst zásob jako v minulých týdnech, plné kapacity v Cushingu pravděpodobně dosáhneme v první polovině května. To by mělo vliv na pokles cen ropy i nadále,“ dodal.

Do záporných hodnot?

Analytik českého obchodníka na finančních trzích Purple Trading Štěpán Hájek řekl, že cena červnového kontraktu na ropu WTI se může velmi reálně dostat do záporných hodnot. Poprvé klesla cena WTI do minusu minulý týden, tehdy šlo o květnový kontrakt, tedy také nejbližší kontrakt. Analytici to tehdy označovali za bezprecedentní stav.

„Ropa sice minulý týden rostla od začátku obchodování červnového kontraktu o několik desítek procent, tlak na cenu je však stále obrovský,“ uvedl Hájek. „Trh pravděpodobně otestuje globální skladovací kapacity během následujících čtyř týdnů a úplný kolaps trhu přestane být pouhou teorií. Pokud do několika týdnů producenti koordinovaně nepřistoupí k radikálnímu snížení produkce, donutí je k tomu sám trh,“ poznamenal analytik.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento měsíc dohodli na snížení těžby o 9,7 milionu barelů denně, což je asi deset procent poptávky ze začátku roku. V důsledku pandemie způsobené koronavirem ale poptávka dramaticky klesla, podle odhadů až o 30 milionů barelů denně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme