Ropa zvedla ceny v průmyslu

Ceny v českém průmyslu v dubnu rostly, zveřejnil to dnes Český statistický úřad. Růst cen byl ve znamení výrazného zvýšení cen ropy, naopak v ostatních segmentech ceny klesaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobilka TPCA v Kolíně | Foto: TPCA

Nadále tak platí, že například elektronika nebo vybavení pro domácnosti zůstanou relativně levné a jejich ceny by měly dále klesat díky dovozům levnějšího zboží ze zahraničí.

Podle Heleny Horské z Reiffeisenbank je ale také velmi zajímavý vývoj v oblasti automobilů: "Je zajímavé, že se zastavil pokles cen v dopravním průmyslu. Může to signalizovat, že doposud naznačující se pokles a zlevňování automobilů může v následujících měsících ustat."

Zemědělské produkty zlevnily v dubnu meziročně o 17 celých a 6 desetin procenta. Ceny klesají hlavně díky loňské velmi dobré úrodě a také je oproti loňsku silnější naše koruna, to snižuje cenu dovezených potravin ze zahraničí. V dubnu nejvíce zlevnilo ovoce, vejce, obiloviny a také maso, protože klesají výkupní ceny prasat a drůbeže. Obecně v zemědělství pokračuje pokles cen, a tak by potraviny měly být do budoucna levnější. A to se týká i mlékárenských nebo třeba pekárenských výrobků. tento trend však nemusí trvat dlouho.

Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme