Oproti minulému létu podražilo. Vyšší ceny se nejvíce projevily na dovolených nebo pohonných hmotách

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce. Ve srovnání s červnem tempo růstu cen zrychlilo o 0,6 procentního bodu. Největší vliv na tento vývoj mělo opět zdražování aut a pohonných hmot.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Meziměsíčně ceny stouply o procento, důvodem byly vyšší ceny dovolených. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). „Největší vliv na meziroční cenový růst měly potřetí za sebou ceny v dopravě,“ přiblížila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ceny automobilů podle ní vzrostly o 5,4 procenta, pohonných hmot a olejů o 18,5 procenta. „Například Natural 95 se podle ní v červenci u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 33,5 koruny za litr, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014,“ dodala.

Analytici odhadovali, že meziroční inflace v červenci zůstala na červnových 2,8 procenta, případně mírně zrychlila na 2,9 procenta.

Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Důvodem jsou podle ekonomů obavy z růstu inflace

Číst článek

Dražší potraviny

Vedle aut a paliv meziročně v červenci zdražily potraviny, nealkoholické i alkoholické nápoje a bydlení. Například zelenina po červnovém meziročním zlevnění o 6,8 procenta zdražila o 6,9 procenta, přičemž brambory byly o 2,8 procenta dražší než před rokem.

O 6,4 procenta více než o rok dříve stálo pivo a tabákové výrobky o 8,4 procenta. Ovoce však bylo v červenci meziročně levnější o 4,8 procenta a maso o 1,4 procenta. Ceny v restauracích a kavárnách meziročně vzrostly o 4,4 procenta.

V oblasti bydlení zdražilo proti loňskému červenci nájemné v bytech o 2,5 procenta a výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu o 5,5 procenta. Cena vodného a stočného stoupla shodně o 5,5 procenta, naopak elektřina zlevnila o 3,4 procenta a zemní plyn o 4,7 procenta.

Meziměsíční vývoj spotřebitelský cen ovlivnily podle statistiků především vyšší ceny v oddíle rekreace a kultura, což bylo dáno nárůstem sezonních cen dovolených s komplexními službami o 23,2 procenta. Pohonné hmoty proti červnu zdražily o 2,9 procenta a auta o 0,7 procenta.

Světová cena dřeva je dvojnásobná oproti minulému desetiletí. Zlato přechodně stoupá, stříbro ztrácí

Číst článek

Dopad na služby

Vyšší ceny než v červnu si rovněž účtovaly restaurace, kavárny nebo hotely. Z potravin si lidé připlatili například za polotučné trvanlivé mléko, které bylo proti červnu dražší o téměř sedm procent, nebo za maso a cukr. Naopak proti červnu zlevnilo víno, ovoce, margarín, vejce nebo brambory.

ČSÚ v úterý zveřejnil také vývoj cen v dovozu a vývozu za červen. Meziročně vývozní ceny stouply o 3,4 procenta a dovozní o 5,1 procenta, přičemž rozhodující vliv na to mělo jako o měsíc dříve zdražení minerálních paliv, zejména elektřiny, plynu a ropných výrobků.

V souvislosti s meziměsíčním vývojem vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš uvedl, že proti květnu posílila koruna vůči euru a k dolaru mírně oslabila, meziročně však vůči oběma měnám posílila.

Vývozní ceny tak vzrostly o 0,6 procenta a dovozní o 1,2 procenta proti květnovým cenám. „Ve vývozu i dovozu pokračoval značný růst cen minerálních paliv a ostatních surovin, což je zvlášť patrné v meziročním srovnání. Významně rostly ceny ropných výrobků, elektřiny, plynu, železa, oceli, kovového odpadu a dřeva,“ doplnil Klimeš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme