Rostoucí ceny stavebních materiálů nutí lidi žádat o navýšení hypoték. Navíc potřebují stovky tisíc korun

Stavební materiály dál zdražují. Jde hlavně o polystyren, izolační vatu, ocelové profily nebo třeba šrouby. Část lidí, kteří si staví nebo rekonstruují své bydlení, se tak dostává do finančních problémů. Schválené hypotéky na původní ceny staveb totiž už nestačí, a lidé tak řeší jejich navýšení, a to až o stovky tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do problémů se dostávají nejen stavební firmy, ale i ti, kteří už mají hotové projekty na své domy a schválené hypotéky na stavbu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stavební materiály zdražují o desítky, některé dokonce o stovky procent. Ceny rychle rostou například u dřeva, stavební oceli, plastů a izolantů, betonových nebo zdících materiálů.

Čím to je, vysvětluje Radiožurnálu Petr Smutný, partner PwC pro Českou republiku a odborník na průmysl: „Jako hlavní příčiny vidím jednak zadrženou poptávku v době lockdownu, dalším prvkem jsou logistické problémy, kdy v daném čase nebylo možné dopravit zboží z Číny. Velký vliv měla změna nákupních preferencí a také špatné plánovaní odběratelů a dodavatelů.“

Ceny stavebních materiálů výrazně rostou. Výstavby domů se můžou prodražit o miliony korun

Číst článek

Do problémů se tak dostávají nejen stavební firmy, ale i ti, kteří už mají hotové projekty na své domy a schválené hypotéky na stavbu. Jedním z nich je třeba i Filip Žížala, který už teď ví, že mu původně schválená hypotéka na dva a půl milionu na stavbu domu nebude stačit.

„Nyní se kalkulace zvýšila na 3,1 milionu. To už je pro mě neufinancovatelné z vlastních úspor. Musím v tuhle chvíli začít řešit navýšení té původní hypotéky, ale mezitím se samozřejmě zvýšily úrokové sazby, takže to musím probrat se svým hypotečním specialistou, jak to vůbec dál bude,“ říká Žížala.

Navýšení 10 až 15 procent

Podle Daniela Horňáka, analytika společnosti Patron, lidí, kteří si potřebují navýšit o 10 až 15 procent své úvěry na bydlení přibývá. A přibývat bude i dál.

Průměrná sazba hypoték v červnu znovu stoupla. Z květnových 2,06 v červnu vzrostla na 2,13 procenta

Číst článek

Při průměrné hypotéce, kterou si lidé podle Fincentra Hypoindexu berou, tedy 3 miliony korun, si tak potřebují své úvěry nejčastěji navýšit o 300 až 400 tisíc korun.

Horňák říká, že banky se rychle přizpůsobují a vycházejí svým klientům vstříc i v případech, kdy banka schválila hypotéku tzv. na krev – tedy v maximálních finančních možnostech klienta.

„Pro případ, že by klient nesplňoval parametry České národní banky, které finanční instituce dnes striktně dodržují, tak finanční instituce už přišly s řešením. Klientům, kteří měli příjmy na hraně, jsou ochotny poskytnout navýšení tím způsobem, že parametry České národní banky lehce změkčí, a klient tak na to případné navýšení dosáhne,“ vysvětluje.

Rostoucí ceny stavebních materiálů ale ovlivňují i velké developerské projekty. Některé společnosti už kvůli tomu dokonce odložily uvedení nových projektů na trh. Přitom právě nedostatek nových bytů dál výrazně táhne jejich ceny nahoru.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme