Rozhodnutí Googlu může inspirovat další firmy

Internetový vyhledávač Google se rozhodl ignorovat čínské snahy o kontrolu internetu. Namísto dosavadní samoregulace tak napříště svým zákazníkům nabídne volný přístup na internet přes Hongkong, který čínští cenzoři nekontrolují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hong Kong

Hong Kong | Foto: Robert Mikoláš

Několik expertů oslovených portálem Market Watch přitom tvrdí, že tento krok možná inspiruje i další zahraniční firmy. Ty by tak napříště mohly ignorovat a nebo přinejmenším zpochybňovat některá Čínou vynucovaná pravidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik společnosti Patria David Marek a předseda české pobočky Mezinárodní obchodní komory Jaromír Drábek komentovali na Rádiu Česko rozhodnutí Googlu

To, jak se experti obávají, by pak zřejmě jen přililo olej do ohně hořícího sporu mezi Washingtonem a Pekingem, který už tak hrozí přerůst v obchodní válku.

Analytik společnosti Patria David Marek považuje rozhodnutí Googlu za šalamounské. „Akcie nejdříve posílily, do konce obchodování na americkém trhu pak zase oslabily. Reakce trhu je tedy rozpačitá.“

Předseda české pobočky Mezinárodní obchodní komory Jaromír Drábek ve Světě o deváté Rádia Česko připomněl, že Hongkong je součástí Číny, i když s jinými pravidly. „V současných dnech probíhají jednání o uměle podhodnoceném kursu čínské měny.“ To však není podle něho jediný problém a poukázal na vysokou ochranu čínského trhu.

„Současná nepříjemná situace celosvětově spíš nahrává zavádění ochranářských opatření, i když to nejsou šťastné kroky,“ poznamenal Drábek

David Marek označil protektorská opatření za to poslední, co světová ekonomika potřebuje: „Mohli bychom zadusit křehké oživení ekonomiky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor serveru root.cz Petr Krčmář mluvil o možném blokování Googlu čínskou vládou

Přesměrovávat čínské uživatele na servery v Hongkongu není technicky – podle šéfredaktora serveru root.cz Petra Krčmáře – pro Google žádný problém. „Využívají prostě jiné servery, které jsou umístěny někde jinde,“ vysvětlil.

Vyzdvihl ale otázku, jak Čína technicky zareaguje. Z její strany, podle Petra Krčmáře, může přijít zákaz z hlediska technického i praktického. Dodal, že loni, předloni, v roce 2005 i mezitím Čína blokovala známé weby jako Youtube a další, takže může začít využívat služeb dodavatelů vyhledávačů, kteří jí jdou na ruku.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme