Šéf Huawei v Česku: Nemáme co skrývat, požádali jsme o bezpečnostní prověrku

Čínská společnost Huawei nabídne všem svým zákazníkům, aby si dodatečně otestovali její zařízení. Chce je pozvat i do nového kybernetického centra, které v březnu otevře v Bruselu. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus to řekl generální ředitel Huawei pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia. „Nechceme být spojováni s politikou,“ tvrdí a odmítá, že by firma měla závazky vůči vládě v Pekingu a její zařízení tak mohla sloužit ke špionáži.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 14:09 13. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radoslaw Kedzia, generální ředitel Huawei pro Česko a Slovensko | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Nemusíme nijak spolupracovat s žádnou vládou, nemáme k tomu žádné závazky. Viděl jsem právní analýzy zákonů a předpisů a nikde není nic takového o tom, že musíme něco dokládat či někomu reportovat. Takže jsem si na sto procent jistý, že takové požadavky neexistují. Také bych rád dodal, že naše služby ani výrobky za posledních 30 let nevykázaly žádné bezpečnostní riziko,“ zdůrazňuje Kedzia.

Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) můžou být zařízení vaší firmy bezpečnostním rizikem. Co tomu říkáte?
Myslím, že kybernetická bezpečnost není záležitostí jen jedné firmy, ale všech firem, které jsou na trhu.

Výrobky čínských společností Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

Ano, NÚKIB varoval ještě před firmou ZTE, ale teď mluvím s vámi, tak mě zajímá Huawei...
Naše produkty a služby jsou na trhu přes deset let, naši klienti si je oblíbili a jsou spokojení. Naše výrobky jsou spolehlivé, dlouhotrvající a jsou to špičkové technologie.

Nemáte obavy, že by vás - právě na základě varování NÚKIB - nyní mohly firmy a úřady v některých případech vyřadit z veřejných soutěží?
Podívejte, my jsme velmi otevřená společnost, snažíme se a chceme spolupracovat. Chceme rozptýlit všechna ta obvinění bez důkazů. Uděláme všechny potřebné kroky, abychom odvrátili tato nepodložená nařčení.

Jaké kroky to budou? Jak chcete vyvrátit podezření tajných služeb, že data mohou přes vaše zařízení proudit do Číny a sloužit tamní vládě ke špionáži?
Splňujeme všechny bezpečnostně informační standardy a také požadavky na ochranu osobních dat GDPR. Máme na to certifikáty. To zaprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor z pořadu Řečí peněz

A zadruhé: varování NÚKIB není určeno nám, ale našim zákazníkům. Takže s nimi chceme spolupracovat a ukázat jim, že naše řešení a zařízení jsou bezpečná. Kdokoliv nás o to požádá, všechno jim ukážeme. Máme také spousty kybernetických center po Evropě - teď v březnu budeme otevírat nové kybernetické centrum v Bruselu. Chceme tam všechny naše zákazníky pozvat, aby přišli a naše zařízení si otestovali.

Takže ty konkrétní kroky z vaší strany budou jaké? Certifikáty už máte, ale teď je tu varování NÚKIB. Co tedy budete dělat nového?
Máme certifikáty, to je veřejně známé. S našimi zákazníky komunikujeme otevřeně na našich webových stránkách. Vycházíme jim vstříc s tím, co potřebují. Nabízíme dodatečně další testování. Když nás kdokoliv požádá o jakékoliv informace, dáme mu je. Nemáme co skrývat.

Vloni jste říkal, že jako firma si zažádáte o prověrku Národní bezpečnostní úřad. Udělali jste to?
Ano, procházíme tím procesem. Jak už jsem říkal, máme certifikáty. Jde o certifikáty ISO týkající se kvality řízení a také informační bezpečnosti. Máme je proto, že si myslíme, že je to dobré pro naše zákazníky. A také chceme být profesionální firma. Dalším krokem je tedy bezpečnostní prověrka, je to pro nás prostě další krok. Vyplnili jsme všechny dokumenty a teď čekáme na rozhodnutí.

Kyberúřad: Rizika výrobků Huawei a ZTE lze zohlednit při vypisování veřejných zakázek

Číst článek

Kdy jste o prověrku NBÚ požádali?
Bylo to už před rokem, nevím teď přesně.

Podezření vaší firmy se týká toho, že vaše zařízení může odesílat některá citlivá data do Číny, kde je stát může použít ke špionáži. Můžou podle vás tyto certifikáty a prověrky vůbec něco odhalit, nebo je to prostě politika?
Nemusíme nijak spolupracovat s žádnou vládou, nemáme k tomu žádné závazky. Viděl jsem právní analýzy zákonů a předpisů a nikde není nic takového o tom, že musíme něco dokládat či někomu reportovat. Takže já jsem si na 100 procent jistý, že takové požadavky neexistují. Také bych rád dodal, že naše služby ani výrobky za posledních 30 let nevykázaly žádné bezpečnostní riziko.

Ty spekulace se odvíjejí také od zakladatele společnosti Huawei – Žen Čeng-fej začal podnikat poté, co odešel z čínské armády a založil zrovna technologickou firmu. Vy to nevidíte jako něco divného? Že by mohla existovat nějak vazba a poptávka od čínské vlády? Nemluvili jste o tom nikdy ve firmě?
Mně to nepřipadá zvláštní. Když někdo ukončí jednu kariéru, tak prostě začne další. Někteří lidé jsou učitelé nebo vědci a pak se stanou podnikateli. Ale to přeci neznamená, že jejich byznys je napojený na jejich původní profesi. To je číslo jedna.

A číslo dvě: jsou to všechno jenom spekulace. A naše firma není založená na spekulacích. My se soustředíme na naše zákazníky.

Hodně se mluví o tzv. backdoors, neboli zadních vrátkách, ve vašich technologiích. Ty mohou právě umožnit posílat nekontrolovaně data třeba do Číny. Jak to je?
To se může otestovat. Myslím, že světoví experti na IT toto testují neustále. Když se podíváte na IT weby, tak občas najdou nějaké systémové problémy, ale to nezáleží na prodejci, ale na technologiích. V našich zařízeních vyrobených naší firmou v našich továrnách nikdy nebyly nalezeny nějaké backdoors. To si můžete najít na internetu. U jiných společností se to našlo.

Zeman: Kampaň proti Huawei poškodila zájmy českých firem v Číně, ohroženy jsou Škoda i PPF

Číst článek

Říkáte, že žádná vrátka nemáte. Jak si vysvětlujete, že v zemích jako USA, Austrálie a další, nebyl vpuštěn…
Nejsem zodpovědný za jiné země, takže to není na mě, abych to komentoval. Ale nikdy jsem neviděl žádné oficiální stanovisko, které by nám znemožnilo poskytovat jakékoliv řešení. Většinou to byly novinové články a myslím, že nebyly založeny na faktech. To za prvé. A za druhé, my se na místních trzích soustředíme pouze na naše zákazníky.

My jsme jedním ze světových lídrů v 5G technologii. Jsme také ve vedení skupiny pro standardizaci technologií 5G. Takže my se snažíme lidem přinášet nové technologie. Máme v této oblasti také 70 tisíc patentů po celém světě. Jsme firma, která se snaží podporovat digitální revoluci. A očekáváme férový přístup.

Máte už nějakou zpětnou vazbu od zákazníků v Česku? Třeba ČEZ má tendr, kde nabízíte vaši technologii, ale i další firmy, jako třeba telekomunikační Cetin…
Nezaznamenali jsme v tomto smyslu zatím žádnou odezvu ani zpětnou vazbu. Ale ani jsem to nečekal. S našimi zákazníky mluvíme o našem byznysu a dostáváme od nich velmi pozitivní reakce.

Pokud vás někdo vyřadí ze soutěže včetně té na 5G kvůli bezpečnostní hrozbě, co budete dělat? Jste připraveni se bránit u soudu nebo napadnout takové rozhodnutí u antimonopolního úřadu?
O tom je příliš brzo mluvit.

Huawei propustila zaměstnance zadrženého v Polsku za špionáž, incident prý poškozuje pověst firmy

Číst článek

Vaše firma vyhrává hodně zakázek údajně díky nízkým cenám. Není to právě politika Číny? Ovládnout český, potažmo evropský trh za každou cenu?
To jsou jen spekulace.

Nejsou to spekulace. Firmy samy mluví o tom, že Huawei bývá levnější...
Naše ceny se odvíjejí od nákladů a my musíme být ziskoví. Opakuji: musíme být ziskoví. Nemůžeme udělat žádný obchod, když nemůžeme mít zisk. Jsem osobně zodpovědný za zisk společnosti a nemůžu tedy podnikat se ztrátou.

Druhá věc je, že sleduji trh a myslím si, že nejsme nějak výrazně levnější. Také jsme nějaké tendry prohráli právě proto, že jsme byli dražší. Pak je tu ale ještě další aspekt... Volný trh je založený na schopnosti konkurovat a přinášet tak výhodu pro zákazníky. Jestliže tady bude někdo vyloučen z trhu, a tím i konkurence, tak to nepřinese nikomu nic dobrého.

Berete varování tedy spíš jako obchodní válku?
To se netýká byznysu a já to nebudu komentovat. Já mluvím jen o faktech.

Máte problémy jako u nás i jinde v Evropě?
Ne.

Andrej Babiš řekl, že se zbaví telefonů. Promítlo se to?
Myslím, že to není důležité. Nechci to komentovat, stalo se. Je to minulost. My se soustředíme na naše zákazníky a na to, co bude.

Vláda nařídila 160 úřadům a podnikům vypracovat analýzu používání technologie Huawei a ZTE

Číst článek

Je tu přestřelka mezi premiérem a velvyslancem Číny. Premiér po schůzce s ním řekl, že o obsahu lhal. Může to poškodit vaši pozici, případně i další čínské firmy, a znejistit vaše klienty?
Jak jsem říkal, jsem byznysmen.

Právě proto. Chcete o tom mluvit s vládou, jestli vás to poškozuje?
My jsme soukromá společnost a nechceme být spojováni s politikou. Naše filozofie je soustředit se na zákazníky. V posledních 30 letech je to základní hodnota naší společnosti. Proto žádné věci, které se dějí okolo, nekomentujeme, není to naše věc.

V česku působíte jako Huawei Technologies přes 10 let. Vaše tržby jsou kolem miliardy. Co je hlavní byznys?
Má tři skupiny: budování komunikačních sítí, podniková řešení a samozřejmě prodej koncovým spotřebitelům, tedy například telefonů. Síťová zařízení a telefony jsou víceméně rovnocenné. 

Právě těch síťových zařízení se týká varování. Takže opravdu nemáte obavy, že budete vyřazeni z dodávek pro 5G?
Už jsem to říkal. Má to dopad na naše podnikání a má to dopad na naši reputaci.

Jak velký je ten dopad? Můžete to nějak vyčíslit?
V tuto chvíli se nedá nic takového říct.

A budete to vyčíslovat?
To je opravdu předčasné říci.

Čínský velvyslanec o naší schůzce lhal, prohlásil Babiš. Zatím neřekl, zda bude chtít omluvu

Číst článek

Budete se bránit třeba soudně?
Zase, je to opravdu předčasné. Chápu, že je to teď zajímavé téma, ale my jsme pragmatická společnost. Opravdu je teď velmi předčasné mluvit a spekulovat o tom, co budou nějaké další kroky.

Vrátím se ještě k 5G. Berete to jako velký byznys? Chcete být dodavateli operátorů?
5G je přirozený vývoj. Jsme jedním z lídrů 4G, jsme součástí standardizačních úřadů pro 4G a jsme i součástí autorit pro 5G, naše řešení jsou už zhruba rok dostupná na trhu. Takže je to přirozeně součástí naší nabídky pro naše zákazníky. A jsou to oni, kdo si budou vybírat dodavatele.

Myslím, že jsme dokázali, že máme ty technologie a že jsme schopni je dodat. A teď je to na zákaznících, koho si vyberou. Globálně už máme firmy, které si nás vybraly a testují si naše 5G technologie, třeba ve Velké Británii. Takže si myslím, že můžu ujistit, že naše technologii mají vysokou kvalitu a jsou bezpečné.

Máte podepsané memorandum s PPF o spolupráci týkající se 5G sítí. Skupina PPF má zároveň velké investice v Číně. Máte s PPF jako čínská firma speciální vztahy?
Jsou to spekulace. Lidi se snaží spojovat informace, které spolu nesouvisí. PPF je velká firma a my spolupracujeme s její telekomunikační divizí. PPF se zajímala o to, co jsou technologie 5G, a my máme zájem vyjít vstříc zákazníkům v tom, co chtějí. To je celý důvod, proč spolupracujeme.

Zeman o Huawei ve světle faktů: kdo varoval jako první, jak reagují jiné státy a jak vypadají investice?

Číst článek

Váš generální ředitel slíbil během návštěvy Miloše Zemana v Číně před dvěma lety investice Huawei v Česku za 360 milionů eur. Platí to stále, nebo se to teď chystáte přehodnotit?
Díváme se na příležitosti. Všechny investice musí mít podnikatelský smysl, musí to být výhodné pro obě strany. Chceme investovat v oblasti, která bude mít prospěch pro Česko, ale i pro nás. Zkoumáme několik možností, a to vytvořit nějaká centra.

Česko má velmi výhodnou polohu ve středu Evropy a podnikatelské prostředí je doposud přátelské a fér. Děláme určité plány, ale není to hotové, takže nemůžu předjímat nějaké rozhodnutí. Ale pracujeme na tom velmi pečlivě a ty investice plánujeme.

To přátelské prostředí v Česku, jak říkáte, se pro vás nemění ani po varování NÚKIBu?
Varování NÚKIB v tuto chvíli nemění nic.

Není to zvláštní, že slib investic za osm miliard korun přišel již před dvěma lety a zatím sttále hledáte?
Diskutovali jsme s několika organizacemi, ChzechInvestem, CzecTradem a hledáme možnosti. Také mluvíme s univerzitami o možnosti investic v oblasti výzkumu a vývoje, myslím, že tady máme progres. Ale není to věc, kterou uděláte přes noc. Prostě hledáme příležitosti.

Do kdy se chcete rozhodnout?.
To není jednostranný proces. Na to musí být dvě strany.

Kapitán Piotr, polonista Wej-ťing. Kdo jsou muži obvinění z čínské špionáže ve Varšavě?

Číst článek

Dá se říci konkrétněji, na co se zaměřujete při tom hledání příležitostí? Nebo na co se chcete jako firma do budoucna soustředit? Mluví se o chytrých městech, internetu věcí a tak podobně…
Česko má vědecké úspěchy v řadě oblastí. Je to země automobilového průmyslu a výroby, která na něj navazuje, některé univerzity udělaly obrovský pokrok v nanotechnologiích. Jednáme tedy s univerzitami o společném technologickém výzkumu. My také máme spoustu patentů, jak jsem říkal, a jsme inovativní společnost.

Mimochodem, 40 % našich zaměstnanců pracuje ve výzkumu a vývoji. Takže na to se díváme do budoucna, jak zlepšovat technologie. Výzkum přitom nechceme dělat sami. Máme spoustu výzkumných center po Evropě a doufáme, že jedno bude i v České republice. Takové plánujeme nějaká logistická centra kvůli dobré poloze Česka a také zvažujeme servisní centra.

Mluvili jste s univerzitami, jestli si kvůli varování před vaší firmou spolupráci nerozmyslí? Nečekáte problémy?
Nic takového nečekáme. Je to vědecký výzkum. Jak to spolu souvisí? My samozřejmě dokážeme začlenit bezpečnostní podmínky jako součást výzkumu a myslím si, že je to i nezbytné udělat. Ale nevidím, proč by to mělo mít vliv na spolupráci.

Máte nějaký termín, kdy chcete něco udělat?
Přál bych si říct vám víc, ale nemohu nic předjímat.

Jak byl pro vás rok 2018? Úspěšný, nebo se už projevil koncem roku nějaký propad?
Myslím, že výsledky jsou veřejně známé. Máme tu výrazný růst, naši klienti mají naše zařízení rádi, jsou lepší a lepší. Máme jako první na trhu nové funkce, což se zákazníkům líbí. V našem síťovém byznysu jsme také pokročili. Takže nemůžu si stěžovat.

Můžete to nějak říct v číslech?
Všechny naše výsledky jsou auditované KPMG podle mezinárodních standardů, takže nemohu takto nic říkat, raději bych se tedy zdržel komentáře.

 

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme