Rozpočet ČSSD loni skončil se ztrátou 51 milionů. Můžou za to volby i spor s Altnerem

Hospodaření ČSSD za loňský rok skončilo ztrátou přes 51 milionů korun. Strana původně počítala se zhruba polovičním deficitem. Vyplývá to ze zprávy místopředsedy strany pro hospodaření Martina Starce pro páteční sjezd sociální demokracie. Na výsledku se negativně podepsalo hlavně posílení fondů na loňské krajské a senátní volby a také výdaje na právníky ve sporu s někdejším advokátem Zdeňkem Altnerem, stojí ve zprávě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby, ČSSD, Lidový dům

Volby, ČSSD, Lidový dům | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokraté podle zprávy počítali s tím, že v roce 2016 budou hospodařit se ztrátou 26,74 milionu korun, deficit však vyšplhal na 51,15 milionu. Na volební fond podle zprávy vynaložila ČSSD 112 milionů korun, i když původně počítala zhruba s 84 miliony.

I přes snížení počtu zaměstnanců kvůli úsporným opatřením po neúspěchu ve sporu s Altnerem překročila strana i původně plánovaný rozpočet na mzdy. Putovalo na ně přes 53 milionů.

Altnerovi loni na jaře soud přiznal téměř 338 milionů korun v letitém soudním sporu s ČSSD, kterou dříve zastupoval ve sporu o Lidový dům. ČSSD podala proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. Bývalý advokát loni v listopadu zemřel.

„Aktuálně probíhá dědické řízení o jeho pozůstalosti. Do jeho skončení je postup v uvedených věcech pozastaven. Délku dědického řízení nelze spolehlivě odhadnout," stojí ve zprávě.

Menší dary i členské příspěvky

Za právní služby musela ČSSD dát 9,36 milionu, na čemž se podle zprávy podepsal především spor s Altnerem. Jako mírně uspokojivé hodnotí Starec výnosy z nájmů, které činí 16,5 milionu korun, přibližně o pětinu méně, než strana plánovala.

Téměř o polovinu nižší proti předpokladům jsou dary ve výši 17,84 milionu korun a neuspokojivé je podle zprávy i pouze dvoutřetinové plnění plánů u členských příspěvků, které přinesly do rozpočtu ČSSD 15,85 milionu.

Letos počítá ČSSD s vyrovnaným rozpočtem, výnosy i náklady by měly dosáhnout 237 milionů korun. Na volební fond je zatím v rozpočtu 80 milionů, zpráva k tomu dodává, že je kladen zásadní důraz na efektivitu.
„Veškeré příjmy a výdaje budou účtovány výhradně na transparentním účtu ČSSD. Strop je stanoven zákonem na 90 milionů korun," připomíná zpráva nový limit pro výdaje kampaní. U právních služeb se ČSSD chce vejít do tří milionů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme