Nejvyšší deficit v historii. Rozpočet letos podle Schillerové skončí se schodkem 370 až 380 miliard

Státní rozpočet letos skončí se schodkem v rozmezí 370 a 380 miliard korun. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit tak bude nejvyšší v historii České republiky. Sněmovnou schválený rozpočet počítá se schodkem 500 miliard korun, poslanci ho na návrh vlády třikrát zvýšili kvůli dopadům epidemie koronaviru z původních 40 miliard Kč. Konečný výsledek rozpočtu oznámí ministerstvo financí 6. ledna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Schodek státního rozpočtu za rok 2020 bude menší než 380 miliard,” řekla České televizi Schillerová. Pohybovat by se měl v rozmezí 370 až 380 miliard, upřesnila na doplňující dotaz.

Prezident podepsal státní rozpočet na příští rok. Schodek bude 320 miliard korun

Číst článek

Schillerová odmítla kritiku některých podnikatelů a opozičních stran, že schválený deficit nebyl vyčerpán kvůli nedostatečné státní podpoře firem během epidemie.

„My jsme mohli rozdat jenom to, co bylo na vládní rozpočtové rezervě, případně to, co měly neutracené jednotlivé resorty. A věřte, že jsme to beze zbytku vyčerpali,” řekla. Podnikatele zasažené vládními opatřeními proti šíření nákazy podpořil stát více než 130 miliardami korun.

Podle předsedy poslanců TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska výsledek rozpočtu ukazuje, že vláda si předpokládaný půlbilionový schodek „vycucala z prstu”.

Podpora pro podnikatele?

„Bohužel vláda vůbec nešetřila na své vlastní spotřebě,” doplnil pro Českou televizi. Výši deficitu kritizoval také místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti) uvedl, že vládě se nepodařilo vyplatit tolik podpor podnikatelům, kolik stát plánoval.

Loni stát hospodařil se schodkem 28,5 miliardy korun, letos ke konci listopadu deficit činil 341,5 miliardy Kč. Nejvyšší schodek doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Pro příští rok schválila sněmovna rozpočet se schodkem 320 miliard korun, který ale nepočítá s dopady daňových změn schválenými v daňovém balíčku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme