Jednání o rozpočtu se blíží ke konci. Navýšení ve svých resortech chtějí hlavě Piráti a Starostové
Vládní koalice dokončuje jednání o návrhu rozpočtu, který v říjnu zamíří do Sněmovny. O finální podobě rozhodne kabinet příští týden ve středu. Podle premiéra Petra Fialy z ODS se nezmění výše schodku veřejných financí. Příští rok má dosáhnout více než 250 miliard korun. Oproti původnímu návrhu však porostou odhadované příjmy státu i výdaje v některých kapitolách.
Hlavně ministři původní volební koalice Pirátů a hnutí STAN chtěli místo škrtů ve svých resortech prosadit navýšení.
„Zatím jsme s naším resortem v plusu, kolik, ale nechám na rozhodnutí vlády příští týden,“ hodnotí ministr školství Mikuláš Bek (STAN) posun v jednáních. Podle návrhu rozpočtu, který skoro před měsícem předložilo ministerstvo financí, měl jeho resort dostat téměř o dvanáct miliard korun méně oproti letošnímu roku.
Stát bobtná a vláda místo slibovaných úspor zvyšuje daně, kritizuje konsolidační balíček Hrnčíř z SPD
Číst článek
Snížení prostředků se vyhne i resortu vnitra. „Máme v rámci vyjednávání o rozpočtu i finanční prostředky, které byly dříve určeny armádě. Povedlo se nám vyjednat peníze navíc a dostáváme se na sto procent loňského rozpočtu a to považuji za opravdový úspěch,“ tvrdí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který už dříve odmítl šetřit na platech policistů a hasičů.
Výtky k návrhu ministerstva financí měl i další ministr hnutí STAN Jozef Síkela, který vede resort průmyslu a obchodu. Stále chce zvrátit rozložení platby na podporované zdroje energie mezi stát a odběratele. Letos ji plně hradil stát.
„Počkal bych na příští jednání vlády, jak to dopadne. Zatím si jen vyměňujeme názory a já neskrývám, že můj pohled je jiný než některých kolegů. Neměli bychom jít ode zdi ke zdi,“ vysvětluje svůj postoj Síkela.
O přehodnocení některých škrtů bojovali i Piráti. Nesouhlasili se snížením příjmů o 10 miliard korun, které navrhl resort financí pro ministerstvo pro místní rozvoj. Získat chtěli tři miliardy korun na podporu bydlení i dostatek peněz na spolufinancování projektů většinově hrazených z peněz Evropské unie.
„Pokud bychom tyto peníz do resortu nedali, tak bychom přišli i o investice z Evropské unie a byla by škoda, pokud bychom museli tyto prostředky vracet,“ říká předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Ministři napříč vládními stranami zároveň říkají, že už začali šetřit na provozu a energiích, ruší agendy a mají plán na omezení některých dotací. Pomoct s pokrytím požadavků ministerstev má taky nárůst předpokládaných příjmů. Miliardy navíc plánuje do státního rozpočtu odvést ministerstvo práce a sociálních věcí, počítá šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Koalice nás bude při hlasování o konsolidačním balíčku válcovat. Nehrál bych na rychlost, říká Nacher
Číst článek
„Rozhodnutí o tom, že bude v České republice dvacet tisíc pracovníků z jiných zemí, se jednoznačně propíše do vyšších státních příjmů na výběru pojistného. Stejně tak rychlý nárůst pracovníků z Ukrajiny s dočasnou ochranou je příjem, který také poroste,“ dodává Jurečka.
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS se k posledním vyjednáváním nechtěl vyjadřovat. Premiér Petr Fiala z ODS tento týden zopakoval, že rozpočet bude i přes úspory zaměřovat na investice.
„Zachováváme finanční prostředky na vzdělávání, výzkum a dopravu. Snažíme se investovat do bezpečnosti, obrany a do energetiky,“ zdůrazňuje Fiala.
Opozice je k hospodaření vlády dlouhodobě kritická. Například předsedkyni poslaneckého klubu hnutí ANO Aleně Schillerové vadí, že vláda zvyšuje daně a nebojuje podle ní se šedou ekonomikou.