Rozpočtovému provizoriu se lze stále vyhnout

Odborníci uvažují nad komplikacemi, které znamená včerejší verdikt Ústavního soudu pro schvalování státního rozpočtu pro příští rok. A také se ptají, zda nás nečeká v roce 2010 už téměř jistě hospodaření na základě rozpočtového provizoria?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Podle dosavadních prohlášení politiků to tak sice vypadá, protože ti dávali jednoznačně najevo, že začátek října považují za nejzazší termín voleb, po kterých se ještě může stihnout schválit státní rozpočet.

Například Miloš Melčák je ale přesto přesvědčen o tom, že Česká republika nemusí na základě rozpočtového provizoria hospodařit ani po zrušení říjnových voleb:

"Jediná možnost, aby naše země měla rozpočet v termínu, je, aby se volby nekonaly před koncem tohoto roku. To znamená nejbližší termín, pokud to bude ústavně konformní, považuji začátkem příštího roku. A v tom případě žádné rozpočtové provizorium nehrozí," řekl včera Radiožurnálu nezařazený poslanec Miloš Melčák, který se svou stížností uspěl u ústavního soudu.

Ani dnešní Hospodářské noviny si ale nemyslí, že by včerejší verdikt soudu schválení rozpočtu ohrozil, i když z jiného důvodu. Upozorňují na to, že ministru financí Eduardu Janotovi naopak poskytl poslední šanci, jak prosadit připravený úsporný balíček, který schodek rozpočtu snižuje o 70 miliard.

Pokud totiž poslanci rozhodnou o rozpuštění sněmovny, bude Janotův návrh schvalovat pouze Senát, protože ten má v případě rozpuštění sněmovny zákonodárnou moc, a v něm má převahu pravice.

Janotův úsporný plán by tedy mohl od začátku roku alespoň teoreticky začít platit, i když jej bude po volbách schvalovat ještě nová sněmovna - bude tedy samozřejmě záležet i na jejím složení.

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme