Rušení poplatků za znečištění čelí kritice

Poplatky za znečišťování ovzduší mají být v budoucnu zrušeny. Předpokládá to návrh zákona o ochraně ovzduší, který schválila sněmovna. Původní vládní předloha přitom počítala se zvyšováním poplatků. Norma, která má platit od září, míří k posouzení senátorům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nahoře v Krušných horách slunečno a metr sněhu – a dole inverze, kterou proráží jen dým z komínů - Rusová

Nahoře v Krušných horách slunečno a metr sněhu – a dole inverze, kterou proráží jen dým z komínů - Rusová | Foto: David Hertl

Vzhledem k současnému rozložení sil ve sněmovně není úplně obvyklé, aby poslanci neschválili vládní návrh. Koneckonců není ani úplně obvyklé, aby poslanci koaličních stran vládní návrh úplně změnili. V případě novely zákona o ochraně ovzduší se stalo obojí.

Výsledkem je norma, na jejímž základě by měla skončit povinnost platit poplatky za znečišťování. Přesněji, od konce roku 2015 by firmy neměly platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele zákona o ochraně životního prostředí diskutovali v Ozvěnách dne poslanec za ODS František Sivera, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha

Poslanec za ODS František Sivera v Ozvěnách dne vysvětlil, že Evropa jde cestou zpřísňování průmyslových emisí a tomu se musí podniky přizpůsobit. „Poplatky jsou trošku nadstandard České republiky a tím se snižuje konkurenceschopnost.“

Klišé nebo motiv

„Je určité klišé, že poplatek za vypouštění látek do ovzduší nějakým způsobem ovlivňuje čistotu vzduchu. Poplatek je vlastně daň, která je odváděna do Státního fondu životního prostředí a ten si ji využívá na činnosti, které potřebuje. Od roku 2013 bude velká částka vybírána za aukce povolenek a fond bude mít dostatek peněz na to, aby svoje výdaje pokrýval i do budoucna,“ uvedl Sivera.

Jak připomněl, zatímco situace u velkých podniků se zlepšuje, opačně je tomu u emisí domácností a z dopravy.

Podniky zřejmě nebudou nadále platit za znečišťování ovzduší

Číst článek

S novelou není spokojen ředitel pro personalistiku a vnější vztahy společnosti ArcelorMittal Ostrava, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. „Svaz průmyslu navrhoval cestu, která kopírovala Evropskou unii, to znamená, že by poplatky, tak jak jsou u nás, vůbec nebyly. „To, co bylo nakonec schváleno, považujeme za mezní kompromis.“

Ekologie. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Kookkai_nak

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha v Ozvěnách dne uvedl, že hlasování bylo velkou chybou. „Poplatky budou skutečně zrušeny. Počínaje rokem 2022 všechny podniky přestanou platit jakékoli poplatky za znečištění a skončí ekonomická motivace pro investování do ekologických technologií.“

Jan Rafaj nepovažuje poplatky za motivační prvek. „Novela sama o sobě přináší v kombinaci s dalšími jako je integrované povolení a dalšími evropskými předpisy předpoklad, že během 4 až 5 let se emise průmyslových podniků sníží zhruba o 50 procent.“

„Poplatky se platí v řadě okolních zemí, je to poměrně běžné opatření “ oponoval Kotecký a připomněl, že Česká republika patří k zemím s nejvíce znečištěným ovzduším v Evropě. Poplatky nepovažuje za zátěž pro firmy, ale naopak za motivační prvek k ekologickému chování.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme