Cestovky kvůli koronaviru čelí situaci, jaká tu ještě nebyla. Peníze za zrušené zájezdy většinou vrací

Cestovní kanceláře se potýkají se situací, kterou nikdy nezažily. Kvůli vyhlášení nouzového stavu v Česku a nemoci COVID-19 ve velkém přesouvají nebo ruší už zaplacené zájezdy svých klientů. Jak ale mají přesně postupovat, moc neví. Asociace cestovních kanceláří pracuje v těchto dnech na analýze a konkrétním postupu. Většinou ale cestovní kanceláře peníze, hlavně za zrušené lyžařské zájezdy, vracejí klientům v plné výši.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli nemoci Covid-19 cestovní kanceláře ruší nebo přesouvají zájezdy | Zdroj: Wikimedia Commons

Spolumajitel kavárny v centru Prahy Tomáš Štork měl odjet s celou rodinou v sobotu na týdenní lyžařský zájezd do italského střediska Cavalese za 40 tisíc korun. Do poslední chvíle čekal, jak se k cestě postaví cestovní kancelář. O tom, že na lyže letos neodjede, nakonec rozhodlo vyhlášení nouzového stavu v Česku.

Češi kvůli koronaviru kupují méně zájezdů. Cestovní kanceláře hlásí oproti loňsku propad i o pětinu

Číst článek

„Cestovní kancelář nás kontaktovala s tím, že nejdříve pořeší klienty, kteří jsou v současné době v zahraničí, hlavně v Itálii, že naše peníze dostaneme samozřejmě zpátky, jenom ať máme chvilku trpělivost, což samozřejmě jako OSVČ a podnikatel chápu, a že nám peníze budou do určité doby vráceny,“ říká pro Radiožurnál Tomáš Štork.

Některé cestovní kanceláře ale nabízejí svým klientům místo vrácení peněz přesunutí zaplaceného zájezdu na příští sezonu. O to ale například Tomáš Štork zájem nemá. Cestovní kancelář Nev-Dama, se kterou měl Tomáš odjet a která patří pod společnost Fischer, bude vracet všem klientům, kteří s ní měli odjet do konce lyžařské sezony na hory, peníze zpátky. Celkem jde zhruba o pět tisíc lidí.

Odstoupení od smlouvy

„V tuhle chvíli musíme odstoupit od smlouvy, protože nejsme schopni ty služby splnit, a těmto klientům tedy budeme vracet peníze, stejně jako budeme vracet část peněz klientům, kteří se museli ze svého zájezdu třeba z Itálie vrátit po jednom nebo dvou dnech,“ uvádí mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama Jan Bezděk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak cestovky reagují na hrozbu šíření koronaviru v Evropě? Reportáž Barbory Kladivové

Třeba cestovní kancelář Firo Tour má v tuto chvíli v zahraničí už jen malé skupiny cestovatelů na poznávacích zájezdech v Mexiku a v Nepálu. Lyžaři už jsou všichni v Česku. Kancelář všechny další zájezdy po dobu nouzového stavu zrušila. 

„Zatím nabízíme jako první změnu zájezdu v jiném termínu. V tuto chvíli čekáme na různé právní analýzy, protože je tady opravdu mimořádná situace a ta první analýza je dělaná na řádnou situaci. Jsme neustále v kontaktu se zahraničními partnery a leteckými společnostmi. Čekáme, jak se postaví k vracení záloh, k vracení peněz za letenky. Klienty postupně informují,“ popisuje mluvčí cestovní kanceláře Firo Tour Lucie Frnochová.

Češi letos více lyžují v zahraničí. Kvůli lepším sněhovým podmínkám, shodují se cestovní kanceláře

Číst článek

Mimořádná situace

S Exim Tours jsou právě na dovolené v zahraničí tři tisícovky klientů – převážně v exotických destinacích, jako je Senegal, Panama nebo třeba Keňa. Lidem, kteří se na dovolenou teprve chystají, nabízí cestovní kancelář změnu termínu nebo vrácení peněz za zájezd. Jak přesně mají ale mají cestovní kanceláře postupovat, zatím nevědí.

„Je to nouzový stav a uzavření hranic. Jedná se o mimořádnou situaci. Postup, jakým se má zachovat cestovní kancelář, nemá žádnou oporu v žádném platném zákonu. My jako Asociace cestovních kanceláří vyhodnocujeme tento stav ve spolupráci s právními poradci, ale výsledky zatím nemáme k dispozici,“ říká člen představenstva Asociace cestovních kanceláří Petr Kostka.

Cestovní kanceláře navíc na případy pandemií nejsou pojištěné. Podle dřívějšího vyjádření Asociace cestovních kanceláří by proto tato situace, pokud by trvala několik měsíců, mohla být pro některé cestovní kanceláře likvidační.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme