Ruská vláda se snaží stabilizovat klesající rubl

Ruská vláda zatím neomezí valutový trh kvůli pádu rublu. Kabinet premiéra Dmitrije Medvěděva chce postupovat v úzké spolupráci s Centrální bankou a poskytnout bankám prostředky v podobě dokapitalizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské rubly

Ruské rubly | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Situace na bankovním trhu je vážná, ale obavy z omezení operací v dolarech nebo eurech se nepotvrdily.

Ruská vláda zatím k těmto restrikcím nesáhne, uvedl ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev a slíbil pomoc bankám:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítězné prodloužení v podání nymburských basketbalistů viděl reportér ČRo Jakub Marek

„V dané situaci je velmi důležité podpořit bankovní sektor, zajistit jeho spolehlivý provoz, zvláště pak efektivní fungování systému plateb a zúčtování.“

Podle ministra hospodářství je rubl silně podhodnocený a prioritou vlády je teď jeho stabilizace.

Putin se k propadu rublu zatím vyjadřovat nechce

Rubl včera zažil nejhorší den od krizí v roce 2008 a 1998. Kvůli klesajícím cenám ropy a západním sankcím se ruská ekonomika dostává do stále větších potíží.

Jako první začali bít na poplach poskytovatelé hypotéčních úvěrů. Hypotéky mohou zdražit natolik, že budou pro běžné Rusy nedostupné. V řetězové reakci to může omezit developery a zdražit spotřební úvěry.

Mezitím stoupají ceny a lidé začali hodně nakupovat elektroniku, luxusní zboží a automobily.

„Prezident žádné zvláštní prohlášení k situaci na finančních trzích nechystá,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov listu Kommersant.

Vladimír Putin ale má už zítra v poledne moskevského času začít odpovídat na otázky novinářů na tradičním výročním setkání s médii v Kremlu.

Ruská měna dnes pokračuje v prudkém poklesu a její kurz poprvé překročil hranici 60 rublů za dolar | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme