Ruské banky budou kvůli slabému rublu zřejmě dostávat peníze od státu

Ruské banky dostanou do budoucna možnost čerpat peníze od státu. Návrh podpory bankovního sektoru už přijala státní duma. Ještě ho musí schválit horní komora parlamentu a podepsat prezident Vladimir Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Významné banky budou moci od státu získat dohromady až bilion rublů, v přepočtu 378 miliard korun.

"Bilion rublů by měl zvýšit kapitál bankovního systému asi o 13 procent. A to zmírní problémy, se kterými se finanční sektor momentálně potýká," řekl ministr financí Anton Siluanov, který věří, že hodnota rublu se zvýší už na začátku příštího roku.

Rubl od začátku letošního roku ztratil zhruba polovinu své hodnoty a v prvních dvou dnech týdne oslabil až o 20 procent. Poté se jeho kurz stabilizoval kolem 60 rublů za dolar.

Ruská centrální banka již tento týden v rámci opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů na ochranu před pádem rublu zmírnila bankovní regulaci.

Zejména umožnila komerčním bankám nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily protiruské sankce.

V předcházejících hodinách ruská měna mírně posílila. Pád rublu se přesto odráží téměř všude.

Třeba automobilky Renault-Nissan, Audi, Jaguar-Land Rover už zastavily dodávky zboží do Ruska, stejně jako výrobce nábytku, společnost IKEA.

Kvůli propadu rublu ruší některé ruské obchody objednávky zahraničního zboží

Číst článek

mkp, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme