Rusko a Ukrajina podepsaly dohody o plynu, čeká se na dodávky

Šéfové firem Gazprom a Naftogaz v Moskvě podepsali dohody o dodávkách ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Měl by tak skončit spor, kvůli kterému od 7. ledna neproudí touto trasou k evropským odběratelům žádný ruský plyn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podpis rusko-ukrajinské dohody o plynu | Zdroj: ČTK

Na podmínkách cen za odběr ruského plynu pro Ukrajinu i za tranzit suroviny přes ukrajinské území se o víkendu dohodli premiéři Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Julia Tymošenková. Ti dnes také osobně dohlíželi na podpis nové dohody.

Putin počítá s tím, že dodávky do Evropy budou obnoveny v nejbližší době. Gazprom podle něj už dostal pokyn začít s přepravou plynu v plném objemu přes trasy zvolené Ukrajinci a splnit tak objednávku evropských zákazníků. Zároveň věří, že jde o tečku za sporem.

Podle dřívějšího vyjádření Naftogazu se plyn může objevit v Evropě 36 hodin poté, co společnost obdrží rozhodnutí o obnovení tranzitu. Tymošenková přislíbila, že Ukrajinci nebudou přepravu suroviny nijak zdržovat. Desetileté kontrakty mají podle ní rovněž vyloučit opakování podobných krizí v budoucnu.

Tymošenková uvedla, že se ceny plynu poprvé po 17 letech od vyhlášení nezávislosti Ukrajiny podařilo zformovat na objektivním základu. Ukrajina tento rok dostane na základě uzavřené dohody dvacetiprocentní slevu na takzvané tržní ceny, což je podle Tymošenkové stále rentabilní. Ukrajinská premiérka věří, že vyřešení sporu o plyn pomůže k normalizaci vztahů s Ruskem i v dalších oblastech.

Důkazem vyřešení sporu bude pro Evropu až tekoucí plyn

Evropská komise dohodu hodnotí velmi střízlivě a požaduje oznámení přesného data obnovení dodávek. Evropští pozorovatelé budou podle EK sledovat, zda plyn skutečně proudí. Teprve poté Brusel uvěří, že spor o zemní plyn doopravdy skončil. České předsednictví Unie i EK už dříve uvedly, že Rusko a Ukrajina už víckrát nedostály svým závazkům. Nehodlají proto pochvalně komentovat dohody do té doby, než zemní plyn skutečně překročí hranice Ukrajiny s Evropskou unií.

Na hranice České republiky surovina dorazí do 50 hodin poté, co Rusko obnoví dodávky. Potrubím se totiž pohybuje rychlostí jen 15 až 20 kilometrů za hodinu. Jak Českému rozhlasu řekl jednatel společnosti RWE Transgas Net Jan Nehoda, zmíněné dva dny poslouží k technickým úpravám nezbytným pro obrácení toku plynu.

"Vzhledem k tomu, že z Ukrajiny plyn doteče přes Slovensko až za určitou dobu, tak my už na to budeme připraveni, budeme brzdit tok ze severu na jih a budeme se připravovat na uvedení původních kompresorových stanic do provozu, takže neočekávám žádné technické problémy," uvedl Nehoda.

Přes Ukrajinu obvykle proudí 80 procent ruského plynu představujícího asi pětinu evropské spotřeby. Moskva přestala Kyjevu dodávat surovinu na Nový rok, protože se s Ukrajinci neshodla na ceně plynu, a o týden později vinou vyhrocení sporu zcela ustaly i dodávky do Evropy. Moskva obviňovala druhou stranu, že "krade" plyn z tranzitu, Kyjev se hájil, že odebírá pouze technický plyn, nutný k udržení plynovodů v chodu.

Přečtěte si, jak se vyvíjela plynová krize:
Po 12 dnech má Slovensko plyn - ze západu
Ukrajina a Rusko končí spor o plyn
Bulharsko bude dočasně dostávat zemní plyn z Řecka a z Turecka
V Moskvě začala další jednání o plynové krizi
Ruský plyn poteče přes Česko opačným směrem
Ukrajina odmítá ruská nařčení z krádeže plynu
Česko chce tvrdší postoj EU vůči Rusku a Ukrajině
Ruský plyn do Evropy stále neteče, Česko je ale zásobené
Evropa je stále bez plynu, Kyjev s Moskvou se dohadují, kdo za to může
Ruský plyn do Evropy přes Ukrajinu neproudí
Rusko obnovuje dodávky plynu přes Ukrajinu
EK: Plyn může do Evropy proudit do 24 hodin od spuštění ruskou stranou
Ukrajina podepíše dohodu o monitoringu plynu znovu - bez dodatku
Česká mise kvůli dodávkám plynu skončila úspěšně - Rusko slíbilo otevřít kohoutky
Evropská unie se dohodla s Ruskem na kontrolách dodávek plynu
Premiéři Topolánek a Putin se shodli na podmínkách monitorování toku plynu
EK se zatím nedohodla s Ruskem na obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu
Evropa je dál bez ruského plynu, jednání v Moskvě skončilo bez výsledků
Do Evropy se přes Ukrajinu nedostává plyn z Ruska
Zásobování ruským plynem dramaticky pokleslo, Slovensko vyhlásilo stav nouze
Dodávky zemního plynu z Ruska k nám klesly na čtvrtinu
EU podpořila český postoj ke sporu o plyn
Rusko-ukrajinský spor o plyn se projevil na dodávkách do Česka
Některé evropské země hlásí pokles dodávek ruského plynu
Ruský Gazprom přerušil dodávky plynu Ukrajině

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka, Ondřej Himmer, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme