‚Výsledky inspekce jsou neuspokojivé.‘ Rusko omezí dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala kvůli výsledkům inspekce dovoz krmiv a přísad do krmiv z Česka. V prohlášení informuje o dočasném omezení dovozu těchto produktů od 21. června. České ministerstvo zemědělství kritiku odmítlo. Firma Vafo Praha, největší český výrobce prémiových krmiv pro psy, kočky a další drobná domácí zvířata, zákaz předjímala. Přesto jde podle ní o nepříjemnou ztrátu.

Aktualizováno Moskva/Praha (Aktualizováno: 14:04 18. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko omezí dovoz krmiv a krmných přísad z Česka (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Toto rozhodnutí úřad učinil na základě neuspokojivých výsledků inspekce českých podniků, které mají oprávnění dodávat krmiva a doplňkové látky do Ruska,“ uvedl v prohlášení Rosselchoznadzor.

Členské státy NATO se na summitu postavily za Česko. Za mezinárodní hrozbu označily Rusko a Čínu

Číst článek

Rosselchoznadzor ve své zprávě uvádí, že kontroly se zaměřovaly na potvrzení záruk, ke kterým se zavázala česká Státní veterinární správa, aby relevantní podniky splňovaly požadavky Eurasijské ekonomické unie.

„Výsledky společné práce Rosselchoznadzoru a veterinární a potravinářské služby Běloruské republiky ukázaly, že příslušný orgán České republiky neprovádí systematické kontroly podniků, které vyvážejí krmiva a přísady do krmiv do Eurasijské ekonomické unie, a také vyráběná produkce nesplňuje požadavky Eurasijské ekonomické unie,“ píše dále úřad.

Češi podle ruské veterinární a fytosanitární služby rovněž mimo jiné „neprovádějí plnohodnotné vyšetřování odhalených nesrovnalostí“ a rusko-běloruská inspekce shledala v podnicích, které posuzovala, „řadu porušení“.

Rusko označilo Česko za nepřátelský stát. Armáda i tak dál svěřuje část svého letectva ruským firmám

Číst článek

Úřad své rozhodnutí přezkoumá poté, co mu česká strana poskytne požadované záznamy a vyjádří se k „odhaleným problémům“.

Krmiva se v Česku podle ministerstva zemědělství vyrábějí v souladu s předpisy EU a jsou bezpečná. Česko loni do Ruska vyvezla krmiva za 1,15 miliardy korun.

Agentura TASS minulý týden s odvoláním na šéfa Rosselchoznadzoru Sergeje Dankverta napsala, že by úřad mohl zakázat dovoz krmiv pro zvířata z Česka kvůli porušení pravidel registrace geneticky modifikovaných organismů.

V současném prohlášení však ruská veterinární a fytosanitární služba nic takového nezmiňuje. Dankvert tehdy agentuře rovněž sdělil, že jeho úřad nyní kontroluje výrobu krmiv v celé Evropě.

Rosselchoznadzor už dříve zakázal dovoz krmiv a přísad do nich z Estonska, Litvy, Spojených států, Německa, Nizozemska a Španělska, píše nyní agentura TASS.

‚Nepřijemná zrtráta‘

„Na nás to má samozřejmě dopad, jsme velcí exportéři. Již delší dobu jsme předjímali, že se to stane, bohužel se to stalo, to znamená, že od pondělí nevozíme. Je to nepříjemná ztráta, kterou přežijeme, ale projeví se to minimálně v letošním roce negativně na našich výsledcích, to je logické. Ten zákaz není jenom Česká republika, připadlo tam víc evropských zemí, je to trend uzavírání se toho trhu,“ řekl Pavel Bouška, majitel a zakladatel skupiny Vafo.

Firma měla předloni tržby 4,71 miliardy korun a zisk po zdanění 444,8 milionu korun. Patří do Vafo Group, jež sdružuje pět společností, které v pěti evropských státech zaměstnávají přes 500 lidí. Mezi nejvýznamnější společnosti ze skupiny patří Vafo Praha, německé Allco, Prima Pet Premium Oy z Finska či polská Carry Pet Food.

V Česku má Vafo Praha pět výrobních závodů, z toho čtyři jsou v Jihočeském kraji, pátý v Chrášťanech u Prahy. Krmiva nabízí třeba pod značkami Brit či Carnilove.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme