Česká firma innogy Energie nemůže vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko, rozhodl tamní soud

Ruský soud ve středu zakázal české firmě innogy Energie a francouzské Engie vést arbitrážní řízení vůči ruské státní společnosti Gazprom mimo Rusko. S odvoláním na soudní dokumenty o tom ve středu informovala agentura Reuters. Společnost innogy arbitrážní řízení ani jednotlivé právní kroky nechtěla komentovat.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Gazprom

Logo společnosti Gazprom | Zdroj: Profimedia

Engie zahájila mezinárodní arbitrážní řízení proti Gazpromu v únoru 2023, a to se zdůvodněním, že ruský podnik neplní své závazky plynoucí ze smlouvy o dodávkách zemního plynu. O mezinárodní arbitráž požádala také innogy Energie.

Gazprom vyhrál spor s NET4GAS. Petrohradský soud české firmě pohrozil pokutou 2,9 miliardy korun

Číst článek

Gazprom zahájil už několik řízení u arbitrážního soudu pro Petrohrad a Leningradskou oblast. Evropským firmám hrozí pokutami, jestliže budou v mezinárodních sporech pokračovat. Některé evropské společnosti však uvedly, že pravomoc tohoto soudu neuznávají.

Právní bitvy mezi Gazpromem a společnostmi v Evropě se rozhořely po invazi ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. Evropa přitom bývala do té doby největším obchodním partnerem Ruska.

Gazprom už dříve podal u ruského soudu žaloby na několik dalších evropských firem. Ve všech případech dosáhl zákazu pokračování arbitráže. Jsou mezi nimi i další české firmy NET4GAS a ČEZ, dále německé firmy Uniper Global Commodities a Metha-Methanhandel, ukrajinský Naftogaz, nizozemská firma Gasunie Transport Services, provozovatel plynovodu BBL mezi Británií a Nizozemskem či polsko-ruská firma Europol GAZ, která vlastní polský úsek plynovodu Jamal-Evropa.

Francouzská Engie vlastní největší přepravní síť plynu v Evropě a je největším provozovatelem podzemních zásobníků v Evropě podle kapacity. Je také jedním z akcionářů firmy Nord Stream AG, provozovatele stejnojmenného plynovodu, a byla také jedním z evropských investorů projektu Nord Stream 2.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme