Rusko nabízí při rozšíření Temelína účast 'české' Škody JS, i za ní je však ruský kapitál

Uchazeči o zakázku na rozšíření jaderné elektrárny Temelín mají dnes předložit své nabídky. Kromě americko-japonského Westinghouse a francouzské firmy Areva se tendru za 200 až 300 miliard účastní i ruský Rosatom. Státní společnost, která kvůli soutěži založila speciální konsorcium Mir 1200, za svůj projekt v posledních měsících silně lobbovala. Spolupracovat chce i s „českou“ Škodou JS, za níž zřejmě také stojí ruský kapitál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, reaktorová část. | Foto: Filip Jandourek

Lokalizace – to je slovo, které vedení ruského státního holdingu Rosatom používá v souvislosti s tendrem na dostavbu Temelína nejčastěji. Zdůrazňuje ho i Alexej Kalinin, ředitel odboru pro mezinárodní obchod Rosatomu, podle kterého by z případného připsání obří zakázky ruské státní firmě měly těžit české společnosti.

„Spolupráce s českým průmyslem je pro nás klíčová. Netýká se to jen Temelína, důležitá je i v případě našich dalších projektů v třetích zemích,“ ujišťuje Alexej Kalinin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na čem založil svou nabídku na rozšíření Temelína ruský Rosatom, zjišťovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Rosatom už podepsal s několika firmami působícími v Česku dohody o spolupráci. Podobně ale i jeho konkurenti – Areva a Westinghouse.

O tom, že právě Rosatom může předložit nejlepší projekt, je přesvědčen generální ředitel společnosti Sergej Kirijenko. Podle něho mohou nejméně polovinu zařízení vyrobit české podniky, z nichž mnohé znají ruskou technologii už z minulosti.

Důkazem spolupráce jsou podle Sergeje Kirijenka nejen podepsané kontrakty, ale i skutečnost, že se o získání tendru oficiálně neuchází Rosatom jako takový, ale česko-ruské konsorcium. V něm hraje hlavní roli – podle ruské strany – český podnik Škoda JS. Za ním je ovšem skrze nepřehlednou strukturu vlastníků ruský kapitál.

ČEZ otevře nabídky na dostavbu Temelína. O zakázku za 300 miliard bojují tři firmy

Číst článek

Experti upozorňují také na většinový podíl ruského státu v Rosatomu. A kladou si otázku, zda by angažmá firmy pro Českou republiku neznamenalo zvýšení energetické závislosti na Rusku, které navíc opakovaně čelilo obvinění z využívání energetiky pro prosazování svých vlastních politických zájmů.

Politické pozadí ale generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko odmítá. Hlavním kritériem podle něj je – a měla by i při rozhodování českých úřadů být – konkurenceschopnost a technická kvalita nabídky.

Všichni zájemci o dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína si věří

Číst článek

„Ano, Rosatom je státní korporace, ale máme úplnou svobodu chovat se hráči na trhu. Je pravda, že ruský stát naše úsilí o zakázku v Temelíně podporuje, ale je to podpora spíš jen morální,“ tvrdí ředitel odboru pro mezinárodního obchod Rosatomu Alexej Kalinin, který nepopírá strategické uvažování firmy – případná výhra českého tendru by mohla ruské firmě otevřít dveře do zbytku Evropy.

„Česká republika je pro nás klíčový projekt. Bude to první tak velké rozhodnutí po havárii ve Fukušimě, navíc v srdci Evropy. Mělo by naznačit, nakolik a v jaké podobě Evropa s jadernou energií počítá. Firma, která v Temelíně vyhraje, bude mít obrovské šance i v budoucnosti,“ připouští manažer Rosatomu Alexej Kalinin.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme