Rusko obnovilo dodávky ropy, zatím ale ne do Česka

Ruská ropa už opět teče do Evropy. Moskva obnovila dodávky této strategické suroviny přes Bělorusko, kudy ropa od pondělí netekla kvůli sporům o vývozní cla a tranzitní poplatky. Po dvoudenních jednáních Minsk sporný tranzitní poplatek za ruskou ropu zrušil, a včera o půl jedenácté večer začala ropa téct severní i jižní větví ropovodu Družba. Rusko ale zatím oficiálně nepovolilo dodávky do České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropovod Družba | Zdroj: ČTK

Surovina se proto východní větví ropovodu zatím dostala jen na Slovensko, kde ho tamní přepravce Transpetrol ukládá do zásobníků. Ruská strana totiž ještě nerozhodla, komu bude tyto dodávky distribuovat. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

"Ruská strana doposud neurčila, komu tato ropa patří. Teprve jakmile bude v této otázce jasno, rozhodne se o její další distribuci. Pak můžeme počítat s tím, že bude přitékat také na naše území."

Kdy Rusko Čechům odběr oficiálně povolí, zatím není jisté. Česká republika nicméně ropu čerpá, a to ze slovenských zásobníků, kde měla desítky tisíc tun ropy uloženy už od dřívějška.

Na Slovensko začala ruská ropa proudit včera před třiadvacátou hodinou. Průtok jako první zaznamenala čidla na přečerpávací stanici ve vesnici Budkovce asi 20 kilometrů od ukrajinských hranic. Podle šéfa Transpetrolu to bylo přesně ve 22:43.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme