Rusko obnovuje šrotovné

Rusko se rozhodlo obnovit program šrotovného. Do systému chce investovat pět miliard rublů. V přepočtu se jedná asi o 3 miliardy korun. Tato částka by měla zajistit pokračování šrotovného až do konce letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šrotovné | Foto: Ľubomír Smatana

Ten, kdo odevzdá auto starší deseti let, může v Rusku od teď uplatnit slevu na nové auto ve výši 50 tisíc rublů.

Loni se v Rusku odbyt nových automobilů po zavedení šrotovného zvýšil o 30%. Vláda na něj tehdy uvolnila 25 miliard rublů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šrotovném v Rusku mluvil ve Světě o desáté analytik ruské banky Otkritie Tibor Bokor

Rusko se rozhodlo v programu letos pokračovat i přesto, že automobilky ve světě obecně zažívají konjunkturu a poptávka po nových vozech se zvyšuje sama o sobě. Podle Tibora Bokora, analytika ruské banky Otkritie, jde o jednu z forem podpory ruského automobilového průmyslu.

„Tradiční značky jako Lada nebo Volha jsou hodně zastaralé a ruská vláda musí tento průmysl dotovat, musí mu pomáhat. Takže více méně vláda si kupuje čas, kdy zabezpečuje domácí poptávku po ruských automobilech tím, že prodlužuje šrotovné,“ vysvětlil Bokor ve Světě o desáté.

Další formou podpory pak jsou vysoká dovozní cla na zahraniční auta. Ruská vláda už se ale podle Bokora domluvila se zahraničními investory na modernizaci technologií. Ruské automobilky by tak už příští rok mohly být více konkurenceschopné.

Šrotovné se může uplatnit pouze při nákupu nejlevnějších automobilů, a vztahovat se tak bude i na nákup oktávií ze Škody Auto. „V loňském roce se prodej oktávií v Rusku zvýšil o 88 procent. Takže to je jasný důkaz, že šrotovné funguje, pomáhá těm nejlevnějším automobilkám,“ dodal Tibor Bokor.

Tomáš Pavlíček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme