Rusko otevřelo nový ropovod do Číny

Rusko dnes otevřelo nový ropovod do Číny. Ročně by se jím až k největšímu odběrateli ropy na světě mělo dostat třicet milionů tun ropy. Ropovod ‚Východní Sibiř - Tichý oceán‘ ale v Číně neskončí, jeho potrubí by mělo dál vést až do Jižní Koreje, Japonska nebo dokonce Spojených států. Podle odborníků by nový ropovod měl kapacitou a délkou předčít i ropovod Družbu, který vede z Ruska do Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropovod na Aljašce | Foto: Artic Power

Nově zahájený projekt by měl být výhodný pro obě strany. Číňané jsou největšími odběrateli ropy na světě a jejich spotřeba této suroviny bude určitě i nadále stoupat. Rusko se navíc zbaví jednostranné závislosti na Evropské unii a ropovodu Družba.

Přehrát

00:00 / 00:00

ropovod.mp3

Nový ropovod ‚Východní Sibiř - Tichý oceán‘, známý také pod zkratkou ESPO, ulehčí též dopravě přes transsibiřskou magistrálu, kudy se dosud ropa převážela.

Ruský prezident Vladimír Putin při slavnostním prvním otočení kohoutku tohoto ropovodu prohlásil, že by mohl minimálně konkurovat dodávkám ropy do Evropy. Délkou už přesáhl i památnou Družbu a dále ještě poroste.

„Ruský premiér při otevření ropovodu také řekl, že je to významný projekt hlavně kvůli diverzifikaci prodeje ruských energetických surovin. Jde o odklon od tradičních evropských odběratelů k čínským a asijským trhům ale i do pacifické oblasti. Pro Čínu to znamená stabilizaci její energetické bezpečnosti,“ uvádí analytik Michal Štrba z informačního portálu o čínské ekonomice.

Rusko požádalo před rokem Čínu o úvěr, za který má do roku 2030 dodat Číňanům na 300 milionů tun ropy. Část pohledávek splatí Rusko právě povolením přístupu na svá ropná pole ve Východní Sibiři a jejich spojením s pobřežím Tichého oceánu.

Kateřina Procházková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme