Rusko podepsalo dohodu o dodávkách plynu s Ázerbájdžánem

Rusko si pojišťuje zdroje pro plánovaný plynovod South Stream. Monopolní gigant Gazprom podepsal dohodu s Ázerbájdžánem, že od příštího zdvojnásobí odběr zemního plynu z této země na dvě miliardy krychlových metrů. V dalších letech pak bude moci kupovat ještě víc. Cílem projektu South Stream je obejít Ukrajinu, s níž vede ruský monopolní vývozce plynu časté spory, které ústí v pozastavování dodávek do Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv s ázerbájdžánským prezidentem Alievem v baku | Zdroj: ČTK

Plynovod povede pod Černým mořem z přístavu Novorossijsk na bulharské pobřeží, odkud bude pokračovat přes Balkán jednak do Itálie a také do Rakouska. Plynovod má konkurovat evropskému projektu Nabucco. V červenci už Moskva a Sofie podepsaly takzvanou cestovní mapu výstavby South Stremu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadech nové dohody o dodávkách plynu z Ázerbájdžánu do Ruska mluvil na Rádiu Česko Bohdan Kopčák z Tiskové agentury Slovenské republiky

„Projekt by měl do západní Evropy přepravovat dvakrát více zemního plynu, než konkurenční projekt Nabucco, podporovaný Evropskou unií. South Stream je nicméně zatím ve fázi, kdy se realizuje studie proveditelnosti, zatím nejsou vyčísleny ani náklady projektu. Mohly by ale přesáhnout osm miliard eur. Projekt by měl být dokončen do roku 2015, alespoň podle současných plánů,“ říká Bohdan Kopčák z Tiskové agentury Slovenské republiky.

„Aktuální dohoda s Ázerbájdžánem je takovým testem a pokusem znervóznit evropské investory a Evropskou unii. Na druhou stranu má ukázat stále opakovanou tezi o tom, že Rusko je spolehlivým partnerem a je dlouhodobě schopno zajistit dodávky plynu,“ uvádí Kopčák a pokračuje:

„Z hlediska budoucího vývoje může být evropským odběratelům celkem jedno, zda plyn přiteče d jejich země plynovodem Nabucco, South Stream, North Stream nebo existující sítí plynovodů. Jde o to, jaká bude situace na trhu s plynem v příštích 20 letech.“

Podle Kopčáka si smlouvou s Ázerbájdžánem chce Rusko zachovat vliv na tvorbu ceny plynu na evropských trzích. Právě podepsaná smlouva má zkomplikovat dodávky plynu pro konkurenční projekt Nabucco.

Karolína Koubová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme