Rusko pohřbilo projekt plynovodu South Stream. Kvůli nesouhlasu Bulharska

Kvůli odmítavému postoji Bulharska nebude Moskva stavět plynovod South Stream, který měl přivést plyn do jihovýchodní Evropy. Oznámil to šéf ruského Gazpromu Alexej Miller. Rusko ale postaví jiný plynovod, a to do Turecka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod

Plynovod | Foto: Tomáš Adamec

Gazprom přišel o investici ve výši pěti miliard dolarů. Bulharsko, kvůli jehož odporu projekt South Stream zkrachoval, ztratí ročně 400 milionů za tranzit, upozornil při návštěvě Turecka prezident Vladimir Putin.

Dodal, že South Stream je podle něj nerealizovatelný kvůli „nekonstruktivnímu postoji Evropské unie“.

Nový černomořský plynovod doplňující současný Blue Stream by měl vést mimo území Ukrajiny do Turecka a přivést plyn až na řeckou hranici.

Gazprom udělal vstřícné gesto a snížil Turecku od 1. ledna cenu plynu o šest procent. Moskva chce s Ankarou také dál jednat o kontraktu na stavbu atomové elektrárny.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme