Unie prodloužila Rusku hospodářské sankce za konflikt na Ukrajině. Nedodržuje podmínky mírové dohody

Státy Evropské unie se v pondělí shodly na dalším půlročním prodloužení hospodářských sankcí uvalených na Rusko za jeho roli v konfliktu na východě Ukrajiny. Ministři zahraničí členských zemí v pondělí formálně již potřinácté prodloužili platnost postihů zaměřených na banky, energetické podniky či dovoz zbraní.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Biden vyzval v telefonátu Putina, aby zasáhl proti hackerům v Rusku. Útočí na firmy v USA

Číst článek

Pondělní rozhodnutí navazuje na červnový summit prezidentů a premiérů zemí EU, podle nichž Moskva nadále neplní podmínky mírové dohody z Minsku.

„Ve světle faktu, že tyto dohody nejsou Ruskem zcela v praxi dodržovány, se lídři jednomyslně shodli na pokračování ekonomických sankcí proti této zemi,“ uvedla v pondělním prohlášení Rada EU, tedy orgán členských států.

Rozsáhlé sankce

Sankce omezují přístup některých ruských bank a společností na kapitálové trhy EU, zakazují některé formy finanční pomoci a zprostředkování pro ruské finanční instituce. Zakazují také dovoz a vývoz jakéhokoli zboží, které by mohlo Rusko vojensky využít. Vztahují se také na vývoz citlivých technologií, které by mohl využít ruský energetický sektor například k produkci ropy. V platnosti budou po dnešním rozhodnutí nejméně do konce ledna příštího roku.

V převážně ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny propuklo povstání proruských separatistů v roce 2014. Boje s vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si dosud vyžádaly více než 13 000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Mírové dohody podepsané v běloruské metropoli v letech 2014 a 2015, které jsou podmínkou pro ukončení sankcí, však neplní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme