Rusko se stalo členem Světové obchodní organizace

Dlouhých 18 let usilovalo Rusko o přijetí do Světové obchodní organizace (WTO). Dnes ministerská konference jeho členství posvětila. Rusko bylo největší ekonomikou a jediným členem skupiny G20, který dosud stál mimo WTO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko bylo přijato do Světové obchodní organizace po 18 letech čekání.

Rusko bylo přijato do Světové obchodní organizace po 18 letech čekání. | Zdroj: Reuters

WTO bude teď zastřešovat 97 procent světového obchodu. Přinese větší jistotu dovozcům a zlevní spotřební zboží ruským spotřebitelům. Odstranění bariér a zvýšená konkurence ale mohou ohrozit domácí, ruské výrobce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl mluví o přijetí Ruska do Světové obchodní organizace ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Pokud se bavíme o nějakém protikrizovém opatření, tak právě liberalizace obchodu je tím dobrým krokem. Na druhou stranu pořád je to jenom na papíře. A ta náběhová doba bude pět deset let, než se všechna opatření pozitivně projeví. Já si nemyslím, že něco výrazného se stane třeba příští rok,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Na vstup do WTO čekalo Rusko dlouhých 18 let. Členství Ruska dlouho blokovala Gruzie kvůli vzájemné válce o Abcházii a Jižní Osetii.

„Ta dohoda musí být nejdříve ratifikována ruským parlamentem. Hlasování se možná může čekat až na jaře příštího roku,“ připomněl Aleš Michl.

Rusko je pro EU třetím největším exportním trhem po Spojených státech a Číně. WTO má zabraňovat mimo jiné diskriminaci malých zemí. Mezi 153 členů patří i Česká republika.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme