Rusko se znovu pře s Ukrajinou o dodávky plynu

Rusko-ukrajinský spor o podmínky dodávek plynu přes ukrajinské území se znovu naplno rozhořel. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv obvinil Kyjev, že se snaží změnit smlouvu o tranzitu suroviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Dodávky a přeprava plynu jsou dlouhodobým bodem sváru mezi Ruskem a Ukrajinou. V lednu kvůli obdobnému sporu zůstaly bez plynu milióny evropských spotřebitelů.

Ruský prezident varoval, že Moskva neakceptuje žádnou snahu Kyjeva o změnu podmínek, za nichž Ukrajina umožňuje Rusku dopravovat surovinu do západní Evropy. Ukrajinští představitelé ale mají za to, že smlouva Kyjev, potýkající se s dopady ekonomické krize, finančně znevýhodňuje. Volají po její revizi.

Zatímco ještě před týdnem ukrajinská premiérka Julia Tymošenková tvrdila, že obě země vyřešily veškeré neshody v oblasti energetiky, ze současného prohlášení představitelů obou zemí je zjevné, že se pohled Moskvy i Kyjeva na řadu otázek týkajících se plynu nadále liší.

Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Kreml před nedávnem znovu obvinil ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka z protiruské politiky.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme