Švýcarské banky UBS a Credit Suisse nesmí prodat své ruské divize. Nemají k tomu Putinův souhlas

Moskevský soud zakázal švýcarské bance UBS a její dceřiné společnosti Credit Suisse prodej akcií jejich ruských divizí. Informovala o v úterý agentura Reuters s odvoláním na soudní dokumenty. Soud tak reagoval na žádost ruské společnosti Zenit Bank, která se obává ztrát v případě odchodu těchto švýcarských bank z Ruska.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský soud zakázal švýcarské bance UBS a její dceřiné společnosti Credit Suisse prodej akcií jejich ruských divizí

Moskevský soud zakázal švýcarské bance UBS a její dceřiné společnosti Credit Suisse prodej akcií jejich ruských divizí | Zdroj: Reuters

Zenit Bank se podle soudního prohlášení domnívá, že ruské divize bank UBS a Credit Suisse se chystají ukončit své aktivity v Rusku. Tvrdí, že jí v důsledku toho hrozí ztráta v souvislosti s úvěrem z října 2021.

Švýcarsko zahájilo vyšetřování převzetí banky Credit Suisse, prověřuje možné porušení trestního práva

Číst článek

Zenit Bank se tehdy podle soudního dokumentu dohodla, že poskytne půjčku lucemburské zemědělské firmě Intergrain, jejímž úvěrovým zprostředkovatelem byla Credit Suisse. V listopadu Zenit Bank poslala firmě Intergrain 20 milionů dolarů (zhruba 440 milionů Kč). Zenit Bank se následně stala terčem západních sankcí a Credit Suisse jí sdělila, že jí nebude posílat splátky od firmy Intergrain.

Banku Credit Suisse letos převzal její větší konkurent UBS. Firmy se k rozhodnutí ruského soudu odmítly vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Podle ruských zákonů zavedených po loňském zahájení ruské invaze na Ukrajinu musejí západní banky k přerušení vztahů s ruskými divizemi získat souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zenit Bank podle soudních dokumentů požádala soud o prozatímní opatření ve formě zákazu prodeje akcií ruských divizí a zabavení finančních prostředků patřících UBS a Credit Suisse. Žádost o zabavení finančních prostředků však soud neschválil, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme