Německá ministryně zahraničí: Zákaz dovozu ruské ropy do Německa by znamenal chaos
Zákaz dovozu ruské ropy do Německa by v této zemi měl za následek chaos, řekla v úterý podle agentury Reuters německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Taková situace by pro Kreml znamenala výhru, podotkla k tomu, proč vláda kancléře Olafa Scholze import ruské ropy nezakázala. Tento krok udělaly v úterý Spojené státy a Británie ve snaze potrestat Rusko za jeho invazi na Ukrajinu.
„Pokud bychom ho (dovoz ropy z Ruska) okamžitě zastavili, druhý den bychom v Německu nikam nedojeli,“ řekla Baerbocková deníku Bild. Dodala, že pracovníci klíčoví pro fungování země jako učitelé a zdravotníci by nebyli schopni se dostat do práce a hrozily by výpadky elektrické energie.
Německá ministryně zahraničí obvinila Rusko z útoku na lidská práva Ukrajinců i Rusů
Číst článek
Německo z Ruska odebírá asi třetinu ropy, kterou spotřebuje, tedy výrazně více než Spojené státy a Británie, kde ruská ropa představuje asi osm procent spotřeby. Washington zakázal také dovoz ruského plynu a uhlí.
Moskva v pondělí poprvé od začátku invaze na Ukrajinu pohrozila zastavením dodávek zemního plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1 v případě, že Západ zakáže dovoz ruské ropy.
Ruský plyn má na dovozu této suroviny do Německa 55procentní podíl, v případě uhlí z Ruska je to 50procentní podíl.
Plynovod Nord Stream 2 zelenou od Německa nedostane. ‚Za této situace to není možné,‘ řekl Scholz
Číst článek
Kancléř Olaf Scholz proto už v pondělí řekl, že Evropa v současné době nemá jiné řešení než kupovat ruské energetické suroviny a že je pro cílené sankce, z nichž jsou záměrně vyjmuty dodávky těchto komodit.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck podle agentury DPA v úterý varoval před celohospodářskými a celospolečenskými dopady „nejtěžších rozměrů“, které by znamenalo případné embargo na dovoz ruského uhlí a plynu ze strany Evropské unie.
Sankce jsou záměrně nastavovány tak, aby postihly ruské hospodářství a ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl. Nicméně jejich cílem je i to, aby „vydržela německá ekonomika a německá společnost“, upozornil Habeck. Nepromyšlené jednání může podle něho vést k pravému opaku.