Rusko zanedbalo modernizaci své ekonomiky, míní český premiér

Rusko si své současné ekonomické problémy podle českého premiéra Bohuslava Sobotky zavinilo samo. Jeho ekonomika se totiž příliš spoléhá na příjmy z prodeje ropy a plynu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Bohuslav Sobotka hovoří s novináři 18. prosince v Bruselu při příjezdu na summit EU

Český premiér Bohuslav Sobotka hovoří s novináři 18. prosince v Bruselu při příjezdu na summit EU | Zdroj: ČTK

Sobotka tak před začátkem evropského summitu v Bruselu reagoval na tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten obvinil země Evropské unie a Spojené státy z konspirace proti Rusku.

„Určitě z hlediska vlivu Evropské unie by bylo velmi pěkné, kdybychom mohli ovlivňovat světové ceny ropy a světové ceny plynu,“ řekl premiér Sobotka.

Současnou situaci Ruska vyprovokovaly vnější faktory, prohlásil Putin

Číst článek

Rusové podle něj zanedbali modernizaci své ekonomiky, a proto je teď zaskočil propad cen ropy a plynu. Ten je podle premiéra hlavní příčinou ruských problémů, ale přispěly k nim i evropské a americké sankce na Rusko.

„To, že paralelně ještě s poklesem cen ropy na ruskou ekonomiku ještě dopadají sankce, vlastně snižuje manévrovací schopnost ruské vlády,“ konstatoval Sobotka.

Sankce mimo jiné zabraňují důležitým ruským bankám a firmám získávat půjčky na západních trzích.

Česká exportní banka pozastavila vydávání úvěrů do Ruska

Číst článek

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme