Rusko zřejmě omezilo dodávky plynu i do Česka, otevírají se zásobníky

Ruský Gazprom popírá, že by do Evropy posílal méně plynu, přesto si na nižší dodávky stěžuje Itálie, Polsko, Maďarsko i Slovensko. Méně plynu proudí také do Česka, které už muselo otevřít své zásobníky. Surovina navíc už několik dní proudí ze severu přes Německo, nikoli přes Ukrajinu jako dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový sporák | Foto: Tomáš Adamec

„Došlo k přesměrování toků, protože za normálních okolností teče plyn přes Ukrajinu a Slovensko do Lanžhotu a rozvádí se českou přepravní soustavou. Zhruba tři nebo čtyři dny hlavní tok plynu přichází novým plynovodem Nord Stream, který jde Severním mořem. Zásadní dodávky dostáváme do předávacích stanic na hranici česko-německé,“ popisuje změnu prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka.

Právě z předávacích stanic na hranicích každého státu lze přesně změřit, kolik plynu do země proudí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedostatek plynu v Česku nehrozí, zásobníky jsou naplněné, uklidňuje prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka

Podle ruského listu Vedomosti došlo ke snížení objemu dodávek i do Česka. Podle šéfa plynárenské unie je to zatím nepotvrzená zpráva, zásobníky se však už otevřely: „Slyšel jsem – a nemám to zatím ještě ověřeno na dispečinku – že došlo k mírnému krácení. Toto krácení je nahrazováno těžbou z podzemních zásobníků u nás.“

Gazprom se však brání, že dodávky plynu nekrátí a že za možné snížení objemu může větší spotřeba plynu po celé Evropě. Druhý nejvyšší muž Gazpromu Alexander Medvěděv naopak znovu obvinil Ukrajinu, která podle něj čerpá plyn z tranzitního plynovodu ve vyšším množství, než má ve smlouvách.

„Je to ruský tlak na Ukrajinu ohledně kontraktů, nákupní ceny zemního plynu a podobně, k čemuž ruská strana využívá existenci nového plynovodu, který ještě loni nebyl,“ vysvětluje Oldřich Petržilka.

Podle něj se však Češi nedostatku plynu obávat nemusejí: „Je všechno v naprostém pořádku. Pozitivně do toho promluvil velice měkký průběh zimy, která je v podstatě teprve pár dnů, celý prosinec a leden byl teplotně vysoce nad normálem. Zásobníky máme takřka plné, proto nevidím žádné riziko.“

Správci plynovodů se také dohodli, že nyní nebudou provádět žádné opravy sítí, aby nebyly ohroženy dodávky. Zkontrolovali také zásoby uskladněného plynu.

Martina Mašková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme