Ruský majitel uvažuje o prodeji ostravské huti Evraz, odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Ocelárna Evraz Vítkovice Steel má problémy. V poslední době dvakrát zastavila výrobu a ve čtvrtek se objevily informace o tom, že ji ruský majitel zřejmě prodá. Odboráři v reakci na to vyhlásili stávkovou pohotovost. Kvůli zastavení výroby už mají téměř dva týdny nucenou dovolenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roztavené železo připomíná lávu. | Foto: David Kabele

Zprávu přinesl na svých internetových stránkách týdeník Businessweek. Cituje generálního ředitele Evrazu Alexandra Frolova, který na tiskové konferenci mluvil o hospodářských výsledcích skupiny za loňský rok.

Evraz se propadl do ztráty 335 milionů dolarů a celkové příjmy skupiny klesly o 10 procent. I proto za loňské druhé pololetí nevyplatí dividendu. Z čehož zřejmě nebude nadšený jeden z majitelů firmy - ruský miliardář Roman Abramovič. S akciemi Evrazu se obchoduje na burze v Londýně. V reakci na zprávu o hospodářských výsledcích a zrušené dividendě oslabily akcie podniku až o 16 procent.

Vedle oceláren vlastní skupina Evraz i těžařské podniky a mimo Ruska a České republiky působí také na Ukrajině, ve Spojených státech, Kanadě, Itálii a Jižní Africe.

Generální ředitel Frolov řekl, že vedení skupiny zvažuje různé možnosti. Vedle prodeje české divize je jednou z variant i to, že Evraz by v Ostravě zastavil výrobu surové oceli a ponechal by v provozu pouze výrobu válcovaných produktů.

Prodej oceli totiž v Evropě stále klesá a situace se nejspíš nezlepší, což naznačuje i ve čtvrtek zveřejněná zpráva Světového sdružení pro ocel. Ta odhaduje, že letos klesne poptávka po oceli v zemích Evropské unie o půl procenta.

Vítkovické hutě patří ruské firmě Evraz od roku 2005. Ocelárna zaměstnává více než 1100 lidí. Případný prodej či omezení výroby by však pocítili i zaměstnanci těžební firmy New World Resources (NWR). Evraz je totiž významným zákazníkem ArcelorMittal Ostrava - kupuje zhruba třetinu prodejů koksovatelného uhlí NWR.

Oslabení produkce v ocelářském průmyslu by tak vyvolalo dominový efekt, který by nepříznivě dopadl na dodavatele surovin, včetně koksovatelného uhlí. Těžební firma NWR se už v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty přes 48 a půl milionu eur, což je její největší ztráta od vstupu na burzu v roce 2008.

Jana Zemanová, Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme