Ruský plyn do Evropy stále neproudí

Evropa marně čeká na ruský plyn. Problém s tranzitem přes Ukrajinu měla odblokovat dohoda zprostředkovaná českým předsednictvím Evropské unie, ale plyn stále neproudí. Z odpovědnosti za tento stav se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Situace je velmi nejasná. České předsednictví obě strany vyzvalo, aby krizi řešily jednáním předsedů vlád. V Moskvě se pokoušejí nalézt východisko z celé situace premiéři Slovenska, Bulharska a Moldavska, tedy zemí nejvíce postižených současnou krizí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník kontroluje tlak v plynovodu | Foto: AFP

Podle náměstka českého ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera je současný spor mezi Ruskem a Ukrajinou technicko-obchodní. V soustavě není dostatek plynu, který by zajistil, že plynovod bude fungovat.

"Pokud máme dobré informace, tak plyn z Ruska přišel v objemu 70 milionů kubíků. Bylo to množství, které mělo stačit k natlakování soustavy, nestačilo, tlak není na takové úrovni, aby transport mohl být umožněn. A teď vlastně ten spor je o tom, kdo uhradí ten zbývající plyn."

V Česku zatím žádné problémy se zásobováním nehrozí. Plyn přichází severní cestou přes Horu svaté Kateřiny, denně zhruba 18 milionů kubíků. Dalším zdrojem jsou podzemní zásobníky, kde je ještě uložena asi miliarda 800 tisíc metrů krychlových plynu.

"Spotřeba se včera pohybovala kolem 55 milionů, díky tomu, že průměrná teplota byla minus 8,3 stupně, a stejnou spotřebu očekáváme i dnes," dodává Martin Chalupský, mluvčí plynárenské společnosti RWE Transgas.

Ruský premiér Vladimir Putin mezitím vyzval Evropskou unii, aby zvýšila tlak na Ukrajinu kvůli přepravě plynu do Evropy. Při jednání se svými protějšky ze Slovenska, Bulharska a Moldavska prohlásil, že ruská strana dělá všechno pro to, aby přepravu plynu obnovila. České předsednictví sedmadvacítky předtím obě strany sporu vyzvalo, aby plynovou krizi řešily jednáním předsedů vlád. Takové přání už vyjádřila i ukrajinská premiérka Julija Tymošenková.

Slovensko získalo další dodávky

Slovensko zvýšilo využitelné zásoby plynu na 18 dnů. Stále však platí, že zhruba tisícovka podniků nemůže vyrábět a jejich zaměstnanci mají nucenou dovolenou. Zásoby plynu zvýšilo Slovensko mimořádnými dodávkami od zahraničních společností.

Mimořádné dodávky plynu posílají zahraniční spolumajitelé Slovenského plynárenského podniku, který je monopolním distributorem na celém území Slovenska. Kritickou situaci tak plynaři zažehnali už poněkolikáté za sebou.

Přesto továrny stojí a experti předpokládají, že slovenská ekonomika jede na 60 procent výkonu. Zároveň odhadují ekonomické ztráty až 2 miliardy korun denně. Energetici oznámili, že zásoby elektřiny jsou dostatečné, navíc mají v záloze další kapacity, mohou nakupovat v zahraničí, a tak se nedostatku neobávají. Nastartování jaderného reaktoru proto nepovažují v tuto chvíli za nezbytně nutné.

Přečtěte si, jak se dosud vyvíjela plynová krize:
Evropa je stále bez plynu, Kyjev s Moskvou se dohadují, kdo za to může
Ruský plyn do Evropy přes Ukrajinu neproudí
Rusko obnovuje dodávky plynu přes Ukrajinu
EK: Plyn může do Evropy proudit do 24 hodin od spuštění ruskou stranou
Ukrajina podepíše dohodu o monitoringu plynu znovu - bez dodatku
Česká mise kvůli dodávkám plynu skončila úspěšně - Rusko slíbilo otevřít kohoutky
Evropská unie se dohodla s Ruskem na kontrolách dodávek plynu
O ruském plynu do Evropy přijel do Moskvy jednat premiér Topolánek
Ruský plyn do Evropy stále neteče, Česko je ale zásobené
Premiéři Topolánek a Putin se shodli na podmínkách monitorování toku plynu
EK se zatím nedohodla s Ruskem na obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu
Evropa je dál bez ruského plynu, jednání v Moskvě skončilo bez výsledků
Do Evropy se přes Ukrajinu nedostává plyn z Ruska
Evropa je dál bez ruského plynu, jednání v Moskvě skončilo bez výsledků
Zásobování ruským plynem dramaticky pokleslo, Slovensko vyhlásilo stav nouze
Dodávky zemního plynu z Ruska k nám klesly na čtvrtinu
EU podpořila český postoj ke sporu o plyn
Rusko-ukrajinský spor o plyn se projevil na dodávkách do Česka
Některé evropské země hlásí pokles dodávek ruského plynu

Jaroslav Skalický, Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme