Podíl ruského plynu na dodávkách do Česka byl letos 3,8 procenta. Roste od října

Podíl plynu, který do Česka teče přes Slovensko zřejmě z Ruska, tvořil na dodávkách do Česka od ledna do konce listopadu 3,8 procenta. Většinu roku do Česka netekl, zvyšovat se začal od října. I přesto je zatím podíl plynu z Ruska nejnižší v novodobé historii Česka. Na sociální síti X to ve středu uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). Zásobníky plynu jsou v současné době naplněny z 89 procent, což je víc než ve stejnou dobu v minulosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynová kompresní stanice Kouřim.

Plynová kompresní stanice Kouřim. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za prvních 11 měsíců zatím do Česka přiteklo přes sedm miliard metrů krychlových plynu. Největší podíl se dováží přes Německo, kam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska.

Téměř tři čtvrtiny roku přitom do České republiky netekl žádný plyn z Ruska, to se však změnilo na podzim, kdy dodávky přes Slovensko začaly postupně stoupat.

ČEPS dostal zelenou ke koupi NET4GAS. Hospodářskou soutěž podle Antimonopolního úřadu neohrozí

Číst článek

„Vyšší dovoz nyní vyplývá z tržních podmínek, ne z nutnosti ho dovážet. Obchodníci v létě uskladnili plyn a nyní ho prodávají levněji,“ uvedl Síkela k nárůstu dovozu plynu z Ruska v posledních týdnech. „Nemá ale smysl zpochybňovat, že jsme závislosti na plynu z Ruska zbavili,“ podotkl ministr.

Síkela dále připomněl, že v tuzemských zásobnících plynu je ke středě přes tři miliardy metrů krychlových plynu. Jsou tak naplněny z 89 procent. „Zásoby plynu jsou stále výrazně vyšší než v minulých letech. Během vánočních svátků díky teplému počasí dokonce mírně vzrostly,“ dodal ministr.

Síkela: Ruský plyn do Česka dovážet nepotřebujeme. Někteří obchodníci s tím ale od října začali

Číst článek

Výrazně vyšší podíl mají dodávky ruské ropy. Podle statistik za letošní první pololetí činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent. Loni byl okolo 56 procent a v předchozích letech ještě nižší. Podíl ruské ropy je tak nejvyšší minimálně od roku 2012.

Státní podnik Mero v současné době připravuje rozšíření ropovodu TAL z italského Terstu. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česká republika by se tím měla stát nezávislou na ruské ropě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme