Ruský premiér kritizuje dohodu o dodávkách plynu mezi EU a Ukrajinou

Ruský premiér Vladimir Putin kritizuje nově uzavřenou dohodu o exportu plynu mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Kyjev v pondělí přislíbil odstranit korupci, která obchod s plynem provází, výměnou za investice z Evropy. Moskva ale varovala před důsledky, pokud nebude do diskuse také zapojena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potrubí, plynovod | Foto: Archiv ČRo

Ruský premiér pohrozil přehodnocením vztahů s Evropskou unií, pokud bude Brusel ignorovat zájmy Moskvy. Vladimir Putin podle svých slov považuje za neseriózní, pokud se debatuje o přepravě plynu přes Ukrajinu bez hlavního dodavatele, kterým je Rusko.

Dohoda, kterou Kyjev podepsal s Evropskou komisí, Světovou bankou a evropskými finančními institucemi, by měla otevřít cestu k modernizaci ukrajinské infrastruktury pro transport plynu. Firmy zprostředkovávající dopravu suroviny ale musí zajistit přístup k potrubí a transparentní ceny odpovídající evropským normám.

Důvěra Evropské unie v Ukrajinu i Rusko coby seriózní partnery utrpěla letos v zimě citelné rány, poté co se v důsledku sporu mezi oběma zeměmi ocitla řada evropských států zcela bez dodávek plynu.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme