Ruský premiér pohrozil další odstávkou dodávek plynu

Ruský premiér Vladimir Putin pohrozil další možnou odstávkou dodávek plynu do Evropy. Podle Putina jsou důvodem finanční problémy Ukrajiny, která není schopna platit za ruský plyn určený k uskladnění v zásobnících. Letos v zimě se kvůli sporu mezi Kyjevem a Moskvou ocitla bez plynu více než desítka evropských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladiimír Putin | Foto: Jiří Hošek

Dodávky ruského plynu do Evropy by se podle ruského premiéra Vladimira Putina mohly zastavit už na přelomu června a července, pokud Kyjev nebude schopen uhradit Moskvě všechny pohledávky. Ruská energetická firma Gazprom prý dodá pouze surovinu, která byla předem zaplacena.

Vladimir Putin je zároveň přesvědčen, že pokud plyn Ukrajině bude chybět, začne odebírat surovinu určenou k tranzitu do Evropy. Kyjev ruská tvrzení odmítá s tím, že zdroje na zaplacení má. Ruský premiér přišel s varováním během návštěvy Helsinek, kde zároveň vyzval Evropskou unii, aby pomohla Ukrajině za dodávky plynu zaplatit.

K tématu si můžete také přečíst:
Výstavba plynovodu Nabucco vypadá pravděpodobněji
Dohoda o výstavbě plynovodu Nabucco má být podepsána do konce června
Ruský premiér kritizuje dohodu o dodávkách plynu mezi EU a Ukrajinou
EU chce přispět na modernizaci ukrajinské plynové soustavy
Německo: Plynovod Nabucco Evropě nestačí, EU musí podpořit i další projekty
Slovenská vláda chce zestátnit zásobníky plynu

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme