Ruský soud zabavil majetek Commerzbank a Deutsche Bank. Přišly celkem o desítky miliard korun

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým Deutsche Bank a Commerzbank. Informují o tom v sobotu světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně 700 milionů eur (přes 17 miliard korun). Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností.

Petrohrad (Aktualizováno: 19:49 18. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelářská budova, ve které sídlí ruská centrála Deutsche Bank, Moskva, 17. září 2015

Kancelářská budova, ve které sídlí ruská centrála Deutsche Bank, Moskva, 17. září 2015 | Foto: Maxim Zmeyev | Zdroj: Reuters

Západoevropské finanční instituce poskytly na plánovaný projekt bankovní záruky a ruská společnost RusChemAlliance, v níž má poloviční podíl Gazprom, si od nich od loňského roku nárokuje stamiliony eur.

UniCredit soud nařídil zabavit majetek za 463 milionů eur (v přepočtu asi 11,5 miliardy korun), informovaly v pátek zahraniční tiskové agentury, v případě Deutsche Bank jde podle sobotní zprávy deníku Financial Times (FT) o 238,6 milionu eur (5,9 miliardy korun).

Rusko zabavilo majetek italské UniCredit za více než 11 miliard korun. Bance zmrazí i účty a nemovitosti

Číst článek

U Commerzbank podle FT požadovala RusChemAlliance zabavení majetku za necelých 95 milionů eur, přičemž detaily o rozhodnutí soudu nebyly jasné. Agentura Reuters ovšem napsala, že soud této bance zablokoval aktiva za 93,7 milionu eur (23 miliard korun) a také zabavil její budovu v centru Moskvy.

Uvedené banky byly ručiteli u dohody o stavbě závodu na zpracování plynu mezi RusChemAlliance a německou společností Linde, píše list FT. Smlouva byla podepsaná v červenci 2021, o rok později ale Linde účast na projektu pozastavila v důsledku protiruských sankcí zavedených na Západě kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Kvůli sankcím také banky stáhly své záruky spojené s projektem, uvádí agentura DPA.

Podle FT představuje intervence arbitrážního soudu jeden z nejvýznamnějších kroků proti západním bankám od začátku plnohodnotné války v únoru 2022. Přichází poté, co Evropská centrální banka vyzvala poskytovatele půjček z eurozóny, aby urychlili svůj odchod z ruského trhu, mají-li tam své odbočky. Generální ředitel italské UniCredit Andrea Orcel uvedl, že banka bude v zemi nadále pokračovat v činnosti, jak to bude možné.

Nejméně další dva roky. Rusko má stále dost zdrojů na financování bojů, varují tajné služby

Číst článek

V případě Deutsche Bank arbitrážní soud rozhodl, že společnost nemůže své operace v Rusku odprodat, což by už dříve podle FT vyžadovalo souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina.

Bankovní skupina sídlící ve Frankfurtu uvedla, že si již v souvislosti s arbitráží vyčlenila kolem 260 milionů eur. „Budeme potřebovat vidět, jak budou tento nárok implementovat ruské soudy, a vyhodnotit bezprostřední dopad na operace v Rusku,“ sdělila banka. Commerzbank se podle Reuters k postupu soudu ihned nevyjádřila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme