Rusnok: Finanční trhy zůstanou Česku nakloněny
Schodek státního rozpočtu za loňský rok bude o 8 miliard korun vyšší než stát plánoval. Deficit dosáhne podle předběžných údajů 143 miliard korun. Plánovaný cíl se nepodařilo dodržet hlavně kvůli problémům při čerpání peněz z evropských fondů. Výsledek v kontextu evropského vývoje nepovažuje za špatnáý ekonom Jiří Rusnok.
Ekonom Jiří Rusnok, jediný zástupce opozice v Národní ekonomické radě vlády a kromě jiných postů také bývalý ministr financí ve Stalo se dnes s ohledem na evropský vývoj nepovažuje výsledek rozpočtu za špatný. „Znepokojivé je však to, že ekonomická situace v Evropě a potažmo i u nás není růžová.“
Rozdíl 8 miliard vzniklý nečerpáním dotací z evropských fondů by Rusnok nepřeceňoval. „V kontextu více než bilionového rozpočtu navýšení 8 miliard v položce, která je dost specifická, myslím není zásadní věc.
Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka považuje nedodržení schodku za vážnou chybu, která může ohrozit důvěryhodnost Česka navenek. Dokonce vyzývá Miroslava Kalouska k rezignaci. „To je přehnané hodnocení, motivované udržováním politického napětí,“ myslí si Rusnok.
Rozpočet státu skončil schodkem téměř 143 miliardy
Číst článek
„Když se podíváme na ten výsledek v metodice používané EU, metodice ESA, taj je lepší, než jsme slíbili v konvergenčním programu. Takže předpokládám, že v tomto ohledu budou dále finanční trhy České republice.“
Stručně vysvětlil, že ESA vychází z podvojného účetnictví a nespotřebované prostředky z EU eviduje jako naše pohledávky za unií.“ten deficit potom vychází nižší,“ vysvětlil ve Stalo se dnes Jiří Rusnok.