Rusové pravděpodobně přijdou o kopějkové mince

Rusko podniklo další krok na cestě ke stažení kopějky z oběhu. Centrální banka žádá zastavení výroby této drobné mince kvůli příliš velkým nákladům. Podpořil ji i finanční výbor dolní komory ruského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Ruská Centrální banka navrhuje zastavit výrobu jedno i pětikopějky. Cena za výrobu obou mincí, které se v běžném životě prakticky nepoužívají, mnohonásobně převyšuje jejich hodnotu. V případě jednokopějky je to až sedmačtyřicetkrát. Mohou za to především rostoucí ceny mědi.

Přehrát

00:00 / 00:00

RČ 21.9. Kabrhelová - kopějky zmizí.mp3

Instituce si nechala vypracovat i vlastní průzkum mezi lidmi a zjistila, že stažení mincí pod deset kopějek z oběhu by přivítaly více než tři čtvrtiny Rusů. Ti v současnosti mají v peněženkách mince v hodnotě 1, 5, 10 a 50 kopějek a 1, 2 ,5 a 10 rublů. Podle centrální banky mají drobné mince minimální využití, i krabička sirek stojí v Rusku jeden rubl.

Politici ale váhají a zatím podpořili pouze ortel pro jednokolejku. Obávají se, že by další kroky mohly zvýšit ceny za služby jako je elektřina či služby mobilních operátorů.

Lenka Kabrhelová, Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme