V zemědělství klesly ceny oproti loňsku o více než deset procent. U ostatních výrobců zpomalil růst

Meziroční růst cen většiny výrobců v Česku letos v květnu zpomalil, a v zemědělství dokonce po více než dvou letech ceny klesly. V průmyslu stouply ceny o 3,6 procenta, ve stavebnictví o 6,9 procenta a ve službách pro podniky o 6,2 procenta. V zemědělství se ceny oproti loňsku snížily o 10,2 procenta. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

V zemědělství se ceny oproti loňsku snížily o 10,2 procenta (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Loni dosáhl nárůst cen v zemědělství v červnu dokonce i více než 40 procent. Pak ale zdražování nejprve postupně od loňského prosince zpomalovalo a v dubnu se téměř zastavilo. Následující květnový pokles cen je prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021.

V průmyslu růst cen zpomaluje vytrvale od loňského října a nyní je meziroční zdražení nejnižší od března 2021. Ve stavebnictví začalo zpomalování růstu cen teprve letos v lednu. Růst cen tržních služeb pro podniky kolísá měsíc od měsíce a nemá jasný trend zpomalování, či zrychlování.

Meziroční inflace klesla na nejnižší hodnotu od loňského března, v dubnu dosáhla 12,7 procenta

Číst článek

U zemědělských výrobců klesly v květnu ceny v rostlinné výrobě o 24,4 procenta, zatímco v živočišné výrobě o 11,1 procenta stouply. Snížily se například ceny olejnin o 33,7 procenta a ceny obilovin o 23,6 procenta. Zdražila čerstvá zelenina o 20,1 procenta, brambory o 16,4 procenta, vejce o 38,5 procenta nebo prasata o 20,7 procenta.

V průmyslu stouply třeba ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 19,3 procenta, ceny potravinářských výrobků o 10,6 procenta, ceny černého a hnědého uhlí a lignitu o 66,5 procenta a ceny ostatních nekovových minerálních výrobků o 16,2 procenta. Zlevnily naopak chemické látky a přípravky o 13,6 procenta, základní kovy o 13 procent a dřevo a dřevěné a korkové výrobky o 15,8 procenta.

Ve stavebnictví se v květnu meziročně zvýšily ceny spotřebovávaných materiálů a výrobků o 2,4 procenta. Ve službách vzrostly ceny za služby v zaměstnání o 28,4 procenta, za programování o 9,6 procenta, za služby v oblasti nemovitostí o 7,1 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 5,6 procenta a za služby v pozemní dopravě o pět procent.

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců celkově klesly o 5,2 procenta. Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně také snížily, a to o 0,8 procenta. Ceny stavebních prací meziměsíčně stouply o 0,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky ve srovnání s dubnem stagnovaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme