Růst české a slovenské ekonomiky je nejrychlejší ze států OECD

České ekonomice se společně se slovenskou daří nejlépe ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. V každém z posledních sedmi čtvrtletí rostlo hospodářství těchto zemí nejméně o procento, což se žádnému dalšímu státu OECD nepodařilo. Podle hlavního ekonoma Reiffeisenbank Pavla Mertlíka nezávisí ale vývoj naší ekonomiky jenom na nás.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

"Protože jsme malá otevřená ekonomika, vývoj se odvíjí od rozvoje světa kolem nás. Světová ekonomika roste v současnosti velmi rychle - v loňském roce byl zaznamenán nárůst o více než čtyři procenta, což bylo za posledních čtyřicet let, kdy se tento ukazatel měří, nejvyšší hospodářský růst, což se samozřejmě zrcadlí v české ekonomice," podotkl ekonom Mertlík.

Stabilní hospodářský růst, který Česko i Slovensko za posledních sedm čtvrtletí vykazují, však lze podle hlavního ekonoma společnosti Patria Finance Davida Marka do budoucna udržet jen za určitých podmínek. "Takovýto trend samozřejmě do budoucna udržet lze, bylo by ovšem rozumné nejen spoléhat na příznivé okolnosti, ale bylo by i záhodno provozovat zodpovědnou hospodářskou politiku s ohledem na ekonomické výkyvy, a to zejména ze strany vlády. Ta se ovšem řídí zcela jiným kritériem a zdá se, že tímto směrem se aspoň v dohledné době veřejné finance vyvíjet nebudou," kritizoval postup vlády Marek.

Markéta Pešková, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme