Růst českého průmyslu zpomalil

Zklamání dnes pro ekonomy přinesl Český statistický úřad. Podle jeho údajů totiž český průmysl rostl v květnu jen asi o 4 a půl procenta. Ekonomové přitom očekávali růst na úrovni sedmi procent. Podle hlavního ekonoma Volks Bank CZ Vladimíra Pikory za tím ale stojí hlavně vysoká srovnávací základna z minulého roku, kdy průmysl zaznamenal růst v dvouciferných číslech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní hala | Foto: Jan Rosenauer

"O tom, že se průmyslu nedaří špatně, svědčí i to, že nabírá nové lidi. Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu vzrostl o 6400 osob. Největší poptávka po nových zaměstnancích je ve výrobě dopravních prostředků a plastů. Statistika ukazuje, že zatímco celkové tržby rostly o 7,5 procenta, tržby z přímého vývozu o 7,1 procenta. To by mohlo být signálem, že český průmysl již reaguje na slabý hospodářský růst v západní Evropě," řekl Pikora Radiožurnálu.

Statistika podle Pikory ukazuje, že problémy s vývozem mají hlavně české podniky, zatímco ty zahraniční vyvážejí bez větších problémů.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme