Růst čínské ekonomiky ve 3. čtvrtletí mírně zpomalil
Čínská ekonomika zaznamenala ve třetím čtvrtletí meziroční růst o 9,6 procenta. V porovnání s předchozím čtvrtletím jde o mírné zpomalení. Trh ale vzhledem ke snahám Pekingu o ochlazení hospodářského růstu očekával číslo ještě o něco nižší.
Podle některých expertů hrozí i nadále přehřátí ekonomiky. To potvrzuje i míra inflace, která se v září dostala na nejvyšší úroveň za posledních 23 měsíců - zvýšila se na 3,6 procenta ze 3,5 procenta v srpnu.
„Podle mě přehřátí čínské ekonomiky zatím nehrozí. Nastává proces stabilizace. Čínská vláda má za cíl udržet inflaci do konce roku pod hladinou tří procent. A to si myslím, že se ji podaří,“ uvedl na Rádiu Česko ředitel šanghajské kanceláře agentury na podporu exportu Czechtrade Aleš Červinka.
Situaci v Číně sledují ředitel šanghajské kanceláře agentury na podporu exportu Czechtrade Aleš Červinka a ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociální věd Univerzity Karlovy Michal Mejstřík.
Rychlý růst cen donutil Peking v poslední době několikrát přiškrtit úvěrové linky. V úterý centrální banka zvýšila úrokové sazby. Podle ředitele Institutu ekonomických studií z UK Michala Mejstříka je tady vidět, jakou lekci pro čínskou vládu znamenala zkušenost Japonska z 90. let.
„Kdy Japonsko nechalo růst své ceny na burze a všude tak nekonečně vysoko, že to růst poznamenalo na dvě desetiletí. Ta snaha stát se největší světovou ekonomikou nakonec skončila prasknutím nafouknutých bublin, například v cenách nemovitostí. A rysy tohoto vývoje se začaly projevovat i v Číně,“ uvedl.
Podle Aleše Červinky by se některé kroky čínské vlády mohly dotknout i českých firem. „Jde o objevující se protekcionizmus a podpora místních čínských firem. Nicméně stále platí, že Čína potřebuje investovat do inovací, potřebuje moderní technologie. Takže na export do Číny budou mít stále kvalitní produkty s vysokou mírou technologii,“ uvedl.