Růst německé ekonomiky se zpomaluje. Navzdory očekáváním

Německý hrubý domácí produkt loni rostl oproti očekávání pomaleji. Minulý rok to bylo 0,7 procenta, což je méně, než očekávali analytici. Ti tipovali růst vyšší - kolem 0,8 až 0,9 procenta. Oproti předchozímu roku se jedná o prudký pokles.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka Porsche v Lipsku | Foto: Klára Stejskalová

Přesto ale Německo stále odolává recesi a oproti jiným zemím západní Evropy je podle odborníků v dobré kondici.

Nejvíce německou ekonomiku trápí hlavně dluhová krize. Ta nesužuje jenom Německo, ale více států eurozóny. Mezi ně patří například i Španělsko nebo Itálie, tedy státy, kam německé firmy vyvážejí své zboží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Růst německého hrubého domácího produktu rozebral Jan Beneš

Kvůli této krizi se export na tyto trhy snížil meziročně téměř o polovinu, a to zhruba na 4 procenta. Naopak radost mohly mít německé firmy ve Spojených státech, Japonsku nebo Číně, kde loni prodaly více než v předcházejícím roce.

Evropský tahoun

Německá ekonomika táhne i vývozy dalších zemí včetně Česka. Jak uvedli někteří analytici, které oslovila agentura Reuters, německý HDP by měl růst mírným tempem i letos.

Tento vývoj ovlivní hlavně export, protože Česko má jeden z nejvyšších podílů exportu na HDP z celé Evropské unie. Podíl Německa na českých vývozech se pohybuje podle statistiků kolem 30 procent.

To je poměrně velké číslo, které se ale rok co rok mírně snižuje. Přesto by měl být český export za loňský rok rekordní. Podle dřívějších odhadů ministerstva průmyslu a obchodu překročí hranici tří bilionů korun. Dominantní budou z pohledu vývozu opět státy Evropské unie, na kterých jsou české firmy závislé ze zhruba 80 procent.

Vláda chce ale do budoucna závislost vývozu na evropských zemích snížit. Zaměřit se chce více na jiné trhy. Pro český vývoz by tak měly být prioritní například Brazílie, Indie nebo Čína. Tyto trhy v současnosti rostou výrazněji než některé evropské.

A to je podle expertů jeden z důvodů, proč změnit směr ve vývozu zboží. Export do těchto zemí se za první pololetí loňského roku zvýšil téměř o 40 procent.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme