Jurečka by ponechal růst platů ve veřejné sféře podle Babišovy vlády. Stanjura je proti

Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka by dal přednost nárůstu platů ve veřejné sféře, jaký navrhla bývalá koaliční vláda. Řekl to v úterý novinářům. Minulá vláda počátkem listopadu rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou od ledna přidáno 1400 korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dal už dříve najevo, že s tím nesouhlasí, podle něho by zvýšení platů nemělo být plošné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koaliční špičky v úterý večer jednaly na Úřadu vlády o vývoji platů a dalších tématech, jako je pomoc lidem postiženým skokovým růstem cen energií. Výsledky hodlají oznámit až ve středu po jednání vlády, které má podle plánu skončit kolem 13.30. Čas se ale může ještě změnit.

Nemocnice chtějí zdravotníkům poskytnout odměny jak před rokem. Finance na ně ale nemají

Číst článek

Jurečka před jednáním koaličních špiček upozornil na to, že návrh rozpočtu, který bývalá vláda předložila, s částkou na zvýšení platů nepočítal. Nová vláda chce připravit nový návrh státního rozpočtu.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím ale nesouhlasí. „Návrh státního rozpočtu se zvýšením platů ve veřejné sféře počítal od samého počátku,“ uvedla na sociálních sítích.

„Já bych spíše preferoval variantu ponechat to původní rozhodnutí, nicméně je tady taky nějaká realita státního rozpočtu,“ řekl Jurečka při příchodu na jednání koaličních špiček.

Končí další dodavatel energií. Činnost ukončila firma Františkovy energie s pěti tisíci odběrateli

Číst článek

Uvedl, že si nechal zpracovat varianty, co by znamenala z hlediska dopadů na státní rozpočet změna navýšení například o sto korun. Zdůraznil, že pokud chce vláda řešit i další výdaje, například spojené s bojem proti covidu nebo s rostoucími cenami energií, musí také řešit, kde na to vezme.

V případě rostoucích cen energií nabízí Jurečka dvojí řešení. Většinu standardních případů navýšení cen energií by podle něj měla pokrýt upravená výše příspěvku na bydlení. U extrémních výkyvů by měla občanům pomoci úprava dávek mimořádné okamžité pomoci.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při příchodu řekla novinářům, že jedním z hlavních bodů pro její stranu bude právě energetická krize. Další otázkou je i růst platů ve veřejné sféře. Svůj postoj však předem sdělit nechtěla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme