Růst průmyslové výroby v Česku se zpomaluje

Tempo růstu průmyslové výroby v České republice se zpomaluje. Podle údajů statistického úřadu v březnu zvolnilo na jednu desetinu procenta, zatímco ještě v únoru rostl průmysl meziročně téměř o 6 procent. Na horším výsledku se negativně projevila vysoká srovnávací základna z loňského roku a také to, že letošní březen měl o jeden pracovní den méně než ten loňský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobilka TPCA v Kolíně | Foto: TPCA

Vliv statistických faktorů si ekonomové sice uvědomují, přesto jsou podle nich tyto výsledky varováním. Může to znamenat, že českému průmyslu dochází dech. Obává se toho i hlavní ekonom Živnobanky Patrik Rožumberský.

"Výsledek byl pro ekonomy jednoznačným zklamáním. Jedná se v podstatě o nejslabší růst od srpna 2002, kdy na průmysl těžce dolehl dopad povodní. Na slabém růstu produkce se v březnu podepsaly i dva statistické faktory. Prvním z nich byl nižší počet pracovních dnů ve srovnání s březnem minulého roku, druhým vysoká srovnávací základna. I přes tyto jednorázové negativní jevy se zdá, že průmyslu, který byl motorem hospodářského růstu v posledních několika letech, pomalu dochází pára," vysvětlil obavy ekonomů Rožumberský.

Rožumberský zatím ale zůstává optimistou, protože některé pozitivní tendence přetrvávají: "Reálné tržby se v březnu zvýšily o 1,7 desetin procenta, což v porovnání s tempem růstů výroby svědčilo o tom, že produkty se podařilo prodat a podnikům se netvořily zásoby. V dalších čtvrtletích bude průmysl tížit vysoká srovnávací hladina z loňska. Obavy posílily také údaje o průmyslových zakázkách. Nové zakázky totiž meziročně poklesly o jedno procento. Předpokládáme však, že produkce nové automobilky v Kolíně a jejích subdodavatelů udrží letošní růst průmyslové výroby na úrovni 5 až 6 procent."

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme