Válečná zbraň, prohlásil Ryanair o finanční pomoci pro Lufthansu, kterou schválila Evropská komise

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair právně napadnou rozhodnutí Evropské komise povolit miliardovou státní pomoc německé letecké společnosti Lufthansa. Firma ji podle nich nepotřebuje pro přežití koronavirové krize, ale aby poškodila konkurenci. Uvedl to ve čtvrtek vedoucí právního oddělení irské společnosti Juliusz Gomorek.

Dublin/Berlín/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ryanair (ilustrační foto)

Ryanair (ilustrační foto) | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

„(Lufthansa) to potřebuje jako válečnou zbraň, aby vytlačila konkurenci, nepotřebuje to, aby přežila,“ uvedl Gomorek, podle nějž jde záchranný balík německé vlády ve výši devíti miliard eur (240 miliard Kč) schválený Evropskou komisí proti evropským pravidlům hospodářské soutěže. Největší evropskou leteckou společnost totiž posílí na úkor menších aerolinek z menších členských států.

Opatření v dopravě se liší. RegioJet kvůli rozestupu blokuje sedačky, České dráhy prodej místenek zastavily

Číst článek

„Je to ukázkový příklad, kdy bohatý členský stát EU ignoruje evropské dohody ve prospěch svého národního průmyslu a ke škodě chudších zemí,“ řekl ve čtvrtek v Dublinu šéf Ryanairu Michael O’Leary. Komisi vyzval, aby byla férová a dodržovala principy.

„Pokud ne, tak se společný trh, který EU vybudovala, zhroutí a evropští spotřebitelé a plátci daní za to zaplatí,“ dodal O’Leary.

Ryanair, pro nějž Německo představuje jeden z nejdůležitějších trhů, už u soudu napadl i jiné případy státní pomoci pro další evropské aerolinky - Air France a skandinávské SAS. Uvedl, že připravuje také žalobu na pomoc pro finskou leteckou společnost Finair.

Záchranný balík německé vlády ve čtvrtek projednává za tímto účelem mimořádně svolaná valná hromada Lufthansy. Klíčový akcionář, který jej v minulosti kritizoval, ve středu uvedl, že plán podpoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme