S blížícími se Vánocemi přibývá v obchodech lidí, kteří nakupují na splátky

Čím dál více lidí nakupuje v těchto dnech na splátky. Drahými dárky chtějí udělat radost svým nejbližším pod stromečkem. Napilno teď mají zejména prodavači v obchodech s elektronikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup na splátky - před Vánocemi | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Do jihlavského obchodu s elektronikou vyrazila i šestadvacetiletá Markéta. Příteli chce pod stromečkem udělat radost velkou televizí. Chtěla by si ji pořídit na splátky.

Mladé zákaznici předvádí zboží prodavač Jan Kabelka. Právě televize jdou podle něho před Vánoci nejvíce na odbyt.

„Každá televize má svoji cenu. Takže ty nejprodávanější se pohybují od patnácti do třiceti tisíc. Splácet se dá od deseti procent, takže když bude cena 25 tisíc, tak 2500 korun hned a pak deset stejných splátek. Takže jedna navíc. Jasně dané pravidlo deseti procent,“ vysvětluje mladé ženě prodavač.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Lucie Maxová

K podepsání smlouvy, což zabere asi deset nebo patnáct minut, stačí jen dva doklady totožnosti - například občanský a řidičský průkaz.

„Samozřejmě i smlouvy se dají pojistit proti tomu, že zákazník nebude mít zaměstnání. Zákazník si napíše pojistku na padesát, sto korun. Záleží na hodnotě zboží,“ dodává prodavač.

Elektronika však není jediná, kterou lidé před Vánoci na splátky kupují. Třicetiletá Katka z Telče si pořizuje podlahu:

„Mám teď starosti se zařizováním bytu. Pořídit si novou podlahu není levnou záležitostí, tak si ji pořídím na splátky. Bude to pro mě vánoční dárek. Já si jinak nic moc nepřeji.“

Právníci však všem lidem radí, aby si smlouvy vždy dobře přečetli a nepodepisovali nic, o čem si nejsou jisti, že zvládnou splácet.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme