S druhou vlnou EET podle Babiše zatím žádné problémy nejsou. Některé obchody ale neotevřely

Po spuštění druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) zatím žádné problémy hlášeny nejsou. Novinářům to ve středu při návštěvě dvou obchodníků v Harrachově na Semilsku řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Setkal se mimo jiné s majitelem prodejny se sportovním vybavením a majitelem e-shopu s lyžemi, oba uvedli, že proti EET nic nemají a žádné problémy nezaznamenali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babišpři spuštění druhé vlny EET navštívil prodejnu sportovních potřeb. | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

EET byla v ostrém provozu spuštěna 1. prosince loňského roku pro hotely a restaurace. Od 1. března musí tržby evidovat i firmy a podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu včetně obchodníků s auty a náhradními díly na ně. Autentizační údaje, které k tomu podnikatelé potřebují, si jich podle informací z finanční správy vyzvedlo zhruba 113 tisíc. Původně přitom odhadovala, že by se měla druhá vlna týkat až 250 tisíc subjektů.

Druhá vlna EET se bude vztahovat i na některé lékárny. Ministerstvo začne s kontrolami už 1. března

Číst článek

„Ty údaje, které finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce," poznamenal k rozdílu v počtech Babiš. Je přesvědčen o tom, že stejně jako v první vlně bude i po spuštění druhé vlny EET dál přibývat podnikatelů, kteří požádají o autentizační údaje. Ministerstvo financí počítá letos s tím, že by EET měla do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun a nižší počet zapojených podnikatelů na tom podle Babiše nic nemění. „Sestavovaly se konzervativní odhady," dodal ministr financí.

Někteří podnikatelé se ale rozhodli raději obchody uzavřít. Problém je to hlavně na venkově a v malých městech. Starší majitelé se často už nechtěli učit nové věci, pro jiné byly náklady na pořízení nové pokladny příliš vysoké. Podle zjištění Českého rozhlasu v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku ve středu neotevřely dva obchody. jeden s galanterií a jeden secondhand.

Pokladny místo odměn

Problémy má také majitelka dvou prodejen s potravinami Jarmila Košková. „Měli jsme velké investice, za tři pokladny jsme zatím dali kolem 50 tisíc. Nebudeme si tak moct pořídit další věci, které bychom chtěli. Třeba novou lednici, ta má pro nás větší přínos než pokladna. Zaměstnanci asi budou ochuzeni o další odměny,“ uvedla pro ČRo Košková. Nelíbí se jí ani spotřeba pokladních kotoučků, která se v nákladech také projeví.

Klubové pivnice nahrazují klasické hospody. Vyhnou se EET i zákazu kouření

Číst článek

Jiří Sobotka z Pardubic, který už téměř deset let provozuje e-shop s outdoorovým vybavením prý dlouho prý uvažoval, že zruší možnost osobního odběru, protože to jsou jediné jeho tržby, které nově EET podléhají. Případná pokuta by pro něj navíc byla likvidační.

„Nám hotovostní platby dělají dvě procenta obraty, platební brány nevyužíváme, takže v EET jsme opravdu jen kvůli hotovostním platbám,“ řekl pro ČRo Sobotka.

Babiš se ale růstu nezaměstnanosti v této souvislosti se zavíráním obchodů neobává. „My máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, když jdete na úřad práce, tak vám nemají co nabídnout," řekl Babiš. Největším problémem Česka podle něj je, že má 366 tisíc nezaměstnaných, a když nějaká firma nabízí volná místa, tak o ně nikdo nestojí.

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme